Moje Zdrowie to program bezpłatnych badań realizowany już od 20. roku życia. Celem programu jest zwiększenie liczby osób wykonujących takie badania, wczesne wykrywanie chorób i zaburzeń oraz zapobieganie ich rozwojowi.
Istnieje wiele chorób, które w początkowym stadium rozwoju nie dają niepokojących objawów. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych.
Kto może skorzystać z programu Moje Zdrowie?
- osoby w wieku 20–49 lat: bilans zdrowia co 5 lat
- osoby powyżej 49. roku życia: bilans zdrowia co 3 lata
Co zyskuje pacjent w ramach programu?
Zakres podstawowy badań diagnostycznych (dla każdego objętego bilansem): morfologia krwi, glukoza, kreatynina (z eGFR), lipidogram (cholesterol całkowity, LDL, HDL, triglicerydy), TSH (hormon tyreotropowy),
Zakres rozszerzony badań diagnostycznych (warunkowo, w zależności od wieku i wyniku ankiety): ALAT – aminotransferaza alaninowa, ASPAT – aminotransferaza asparaginianowa, GGTP – gammaglutamylotranspeptydaza, PSA całkowity u mężczyzn, anty-HCV, lipoproteina A (wykonywana w ramach programu raz w życiu).
U osób 60+ będzie dostępne dodatkowe badanie w kierunku diagnostyki chorób otępiennych, na które pacjent może zostać skierowany podczas wizyty podsumowującej bilans.
Jak skorzystać z programu Moje Zdrowie?
Udział w programie nie wymaga wizyty u lekarza POZ, aby otrzymać skierowanie na badania należy wypełnić krótką ankietę. Ankieta dostępna jest
- w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP)
- w placówce POZ
Po wykonanych badaniach pacjent spotka się z personelem medycznym i omówi wyniki. Dowie się, jakie zidentyfikowano czynniki ryzyka rozwoju chorób i otrzyma zalecenia dotyczące:
- zdrowego stylu życia,
- diety i aktywności fizycznej,
- badań profilaktycznych,
- indywidualne zalecenia wynikające ze stwierdzonych czynników ryzyka,
- kalendarza szczepień zalecanych,
- innych zalecanych interwencji prozdrowotnych.
Zakres wizyty podsumowującej będzie uzależniony od wyników badań oraz wieku pacjenta.
Wszystkie wyniki badań będą raportowane do IKP i – za zgodą pacjenta – będą mieli do nich dostęp inni lekarze, w tym specjaliści.