Usługa farmaceutyczna to porada, w trakcie której farmaceuta udziela pacjentowi informacji na temat przyjmowanych przez niego leków, zbiera informacje na temat przebiegu farmakoterapii, a także przygotowuje raport dla lekarza prowadzącego i zalecenia dla pacjenta.
Dla kogo są usługi farmaceutyczne?
Z porad farmaceutycznych może skorzystać każdy kto ma jakiekolwiek wątpliwości dotyczące swojego leczenia farmakologicznego lub chciałby uzyskać zalecenia dotyczące suplementacji. Takie konsultacje mogą być szczególnie wartościowe dla pacjentów przyjmujących wiele różnych leków – usystematyzowanie wiedzy na temat tych preparatów pozwoli lepiej zrozumieć ich działanie.
Jak wygląda usługa farmaceutyczna?
Usługa farmaceutyczna składa się z dwóch etapów. Pierwsze spotkanie to wywiad farmaceutyczny, którego celem jest zgromadzenie informacji na temat farmakoterapii pacjenta, zdiagnozowanych chorób, wyników badań, a przede wszystkim dokuczliwych dolegliwości. To także moment na zadanie wszelkich pytań i poinformowanie farmaceuty o problemach związanych z dotychczasowym leczeniem. Następnie farmaceuta analizuje wszystkie zebrane informacje, zwracając szczególną uwagę na bezpieczeństwo stosowania, działania niepożądane, interakcje i prawidłowe stosowanie wszystkich przyjmowanych przez pacjenta preparatów. Na drugim spotkaniu, we współpracy z pacjentem, farmaceuta formułuje zalecenia i raport dla lekarza prowadzącego. W razie potrzeby ustala się termin konsultacji kontrolnej.
Co zyskujesz dzięki usłudze farmaceutycznej?
- Zrozumiesz działanie swoich leków.
- Wyeliminujesz potencjalne działania niepożądane utrudniające kontynuowanie terapii.
- Dzięki zastosowanym modyfikacjom leczenia poczujesz się lepiej.
- Poprawisz efektywność leczenia.
- Zwiększysz szanse na poprawę swojego zdrowia.
- Wprowadzając wskazówki dietetyczne oraz aktywność fizyczną w życie poprawisz ogólne samopoczucie.
O naszej farmaceutce:
Mgr Nicole Wójcik: jest pasjonatką farmacji. Studia farmaceutyczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym ukończyła ponad 10 lat temu i od tego czasu nieustannie pomaga pacjentom. Zafascynowana lekami, farmakoterapią, suplementacją oraz pracą z pacjentami postanowiła dalej rozwijać swoją pasję. Uzyskała tytuł Specjalisty farmacji aptecznej kończąc 3-letnie studia podyplomowe na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, następnie ukończyła Interdyscyplinarne Studia Menedżerów Farmacji w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Kolejne studia podyplomowe: Profesjonalna opieka farmaceutyczna na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.