Biopsja mammotomiczna to procedura diagnostyczno-lecznicza. Pozwala na pobranie fragmentu tkanki koniecznej do badania histopatologicznego z jednoczesnym wycięciem zmiany do 2 cm. Na najważniejsze pytania dotyczące zabiegu odpowiada dr n. med. Piotr Sęk, chirurg i onkolog z Centrum Medycznego Scanmed w Pabianicach.
Dla kogo jest biopsja mammotomiczna? W jakich przypadkach się ją wykonuje?
Dr n. med. Piotr Sęk: Biopsja mammotomiczna (biopsja grubiogłowa wspomagana próżnią) jest precyzyjną i mało inwazyjną metodą usuwania zmian w piersiach o średnicy nieprzekraczającej 2 cm średnicy.
Jak przebiega zabieg i jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu?
Zabieg jest wykonywamy w znieczuleniu miejscowym, w pozycji leżącej. Po wykonaniu niewielkiego nacięcia, lekarz wprowadza, pod kontrolą obrazu USG, igłę, która próżniowo zasysa uwidocznioną zmianę. Pobieranych jest kilka fragmentów zmiany, które następnie kierowane są do badania histopatologicznego (ocena fragmentu pobranej tkanki pozwalające rozpoznać zmianę). Cały zabieg trwa około 20-30 minut, a po jego zakończeniu na piersi zakłada się opatrunek uciskowy, który należy zdjąć po dobie od jego założenia. Zabieg jest mało inwazyjny, co oznacza, że nie wymaga dużej ingerencji chirurgicznej w postaci nacięcia i zszywania rany. Dzięki temu pacjentki unikają hospitalizacji i długotrwałej rekonwalescencji, a także nieestetycznych szwów, rozległych blizn i deformacji piersi. Warto wiedzieć, że biopsja mammotomiczna jest zabiegiem refundowanym przez NFZ, czyli darmowym dla pacjentki.
Czym biopsja mammotomiczna różni się od innych, „klasycznych” biopsji?
Biopsja mammotomiczna to sposób na usunięcie zmiany w całości lub uzyskanie znacznej ilości tkanek do analizy mikroskopowej. Natomiast biopsja gruboigłowa piersi daje możliwość uzyskania próbki tkanki do analizy mikroskopowej.
Biopsję mammotomiczną cechuje również mała inwazyjność. Jeśli wielkość zmiany na to pozwala, usuwamy ją w trakcie badania. Ten rodzaj biopsji zapewnia dużą precyzję, ponieważ lekarz usuwa tylko miejsce zmienione chorobowo, nie naruszając otaczających zdrowych tkanek. Cały zabieg trwa do 30 minut, a okres rekonwalescencji jest krótki. Dla pacjentek ważne jest również to, że ta metoda pozwala uniknąć widocznych blizn, w przeciwieństwie do tradycyjnego zabiegu wymagającego wycięcia zmiany. Biopsja mammotomiczna umożliwia pobranie większych fragmentów tkanek, co ułatwia postawienie rozpoznania histopatologicznego.
Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania biopsji mammotomicznej?
Przeciwwskazania do wykonania biopsji mammotomicznej to m.in. zaburzenia krzepliwości krwi (w tym wywołane przyjmowanymi lekami), uczulenie na lidokainę, aktywne infekcje ogólnoustrojowe, zmiany zapalne w obszarze zabiegowym, problemy immunologiczne.
Czy do wykonania zabiegu wymagane jest skierowanie?
Aby wykonać zabieg w ramach NFZ, wymagane jest skierowanie do poradni chirurgii ogólnej. Na pierwszą wizytę należy zgłosić się z wynikami dotychczas wykonanych badań. Na podstawie wywiadu z pacjentem oraz wspomnianych wyników badań, podejmowana jest decyzja o kwalifikacji do zabiegu oraz wyznaczany jego termin.
Dr n. med. Piotr Sęk jest absolwentem Wydziału Lekarskiego UM w Łodzi. Posiada specjalizację z chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej, przy czym tematem chirurgii onkologicznej zajmuje się nieprzerwanie od II roku studiów. Systematycznie poszerza swoją wiedzę biorąc udział w licznych konferencjach naukowych oraz wyjeżdża na staże do ośrodków krajowych oraz zagranicznych. W przebiegu swojej pracy zajmuje się pacjentami z różnymi schorzeniami onkologicznymi, w tym chorymi z łagodnymi i złośliwymi nowotworami przewodu pokarmowego, piersi i skóry.
W Centrum Medycznym w Pabianicach biopsję mammotomiczną wykonujemy w ramach NFZ i komercyjnie. Więcej informacji:
- Infolinia: 12 629 88 00
- Na miejscu w placówce: ul. Mariańska 5A, Pabianice