Podjęcie decyzji o pójściu na terapię to ważny krok w kierunku dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego. Jednak każdy pacjent staje przed pytaniem jak znaleźć odpowiedniego terapeutę i jak rozeznać się w nurtach, w których pracują specjaliści? O tym kiedy warto wybrać terapię w nurcie poznawczo-behawioralnym opowiada mgr Katarzyna Gabryś, psycholożka ze Scanmed Psyche przy ul. Podgórskiej 36 w Krakowie.
Jak Pacjent wybierający się pierwszy raz do psychologa ma podejść do różnorodności nurtów, w których pracują specjaliści? Co powinien wziąć pod uwagę wybierając psychologa?
Każda osoba, która decyduje się na podjęcie psychoterapii powinna zdawać sobie sprawę, że jest to często trudny proces, wymagający wysiłku, jednak nagrodą, która czeka na końcu jest zdrowie, poznanie siebie i poprawienie komfortu życia. Wybierając psychoterapeutę a razem z nim nurt w którym będzie prowadzona terapia, pacjent decyduje w jaki sposób dojdzie do tego celu.
Od czego powinien zależeć wybór nurtu? Od rodzaju problemu z jakim zmaga się pacjent?
Jeżeli chodzi o nurt poznawczo-behawioralny to na pewno jest to wybór dla osób, które chcą się skupić na „tu i teraz”, do przeszłości wracamy tylko po to by zobaczyć jak powstały schematy myślenia, które wpływają na nas do dziś.
Terapia poznawczo-behawioralna sprawdzi się u różnych pacjentów, z różnymi zaburzeniami i problemami.
Na czym polega terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym?
W skrócie można powiedzieć, że u podstaw terapii poznawczo-behawioralnej leży model poznawczy zakładający, że wspólną cechą wszystkich zaburzeń psychicznych jest dysfunkcjonalne myślenie, które wpływa na nastrój i zachowanie pacjenta. Będąc w terapii pacjent uczy się patrzeć na swoje myśli w sposób realistyczny i adaptacyjny dzięki czemu zaczyna zmieniać się jego stan emocjonalny i zachowanie.
Warto podkreślić, że w terapii poznawczo-behawioralnej każdy pacjent jest rozumiany indywidualnie, przez swoje konkretne przekonania i wzorce zachowania. Rozumiejąc pacjenta jako indywidualną, niepowtarzalną jednostkę terapeuta będzie próbował wywołać zmianę poznawczą, czyli modyfikację dysfunkcjonalnych myśli i sytemu przekonań, tak by spowodować trwałą zmianę emocjonalną i behawioralną.
Czym różni się on od innych nurtów?
Uważam, że najważniejszą różnicą jest skupienie na konkretnych trudnościach pacjenta, które mają miejsce w jego życiu „tu i teraz”. Analiza konkretnych sytuacji z życia pacjenta, jego myśli i zachowania pomaga szybko zidentyfikować problem i opracować plan działania. Dzięki psychoedukacji na sesjach pacjent uczy się jak być „własnym terapeutą”, co pozwala na skuteczne zapobieganie nawrotom. Dodatkowo terapia poznawczo-behawioralna jest leczeniem opartym o badania naukowe, to znaczy, że jest metodą leczenia, której skuteczność jest potwierdzona badaniami naukowymi.
Jak długo trwa terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym?
Terapia poznawczo-behawioralna z założenia ma być ograniczona w czasie, krótkoterminowa. Jednak to ile dokładnie potrwa zależy od złożoności problemu pacjenta oraz od tego, jak bardzo sztywne są jego dysfunkcjonalne przekonania i wzorce zachowania. Należy też zaznaczyć, że praca terapeutyczna nie odbywa się tylko w ramach czasowych sesji terapeutycznej. Pacjent pomiędzy spotkaniami wykonuje też ustalone z psychoterapeutą prace domowe, które pomagają w szybszym osiągnięciu celu.
Do kogo jest skierowany taki rodzaj terapii? Czy sprawdzi się u każdego?
Jak już wspomniałam, terapia poznawczo-behawioralna sprawdzi się u różnych pacjentów, z różnymi zaburzeniami i problemami. W zależności od trudności z jakimi przychodzi pacjent zmieni się przedmiot terapii, wykorzystane techniki i długość leczenia, jednak założenia teoretyczne psychoterapii w nurcie poznawczo-behawioralnym pozostaną takie same. Leczenie będzie opierało się na poznawczym opracowaniu przekonań i strategii behawioralnych wykorzystywanych przez pacjenta.
Jak przebiega sesja terapeutyczna? Czy na pierwszą wizytę Pacjent powinien coś przygotować/przynieść ze sobą?
Zazwyczaj pierwsze spotkania są konsultacjami, podczas których poznaję się z pacjentem, przeprowadzam wywiad diagnostyczny, wspólnie ustalamy cele terapii oraz proponuję i wyjaśniam metody i dalszy plan pracy. Podczas sesji terapeutycznych można spodziewać się identyfikowania, we współpracy z terapeutą, dysfunkcjonalnych wzorców myślenia i zachowania oraz nauki nowych umiejętności radzenia sobie. Przed pierwszym spotkaniem pacjent może spisać cele, które chciałby osiągnąć, pytania które chciałby zadać, jednak nie jest to konieczne.
Mgr Katarzyna Gabryś – jest doktorantką w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w dyscyplinie psychologia. Ukończyła psychologię stosowaną na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doświadczenie kliniczne zdobyła na oddziałach psychiatrycznych Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera oraz Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych, pomaga osobom zmagającym się z trudnościami w zakresie zaburzeń lękowych, nastroju oraz zaburzeń osobowości. Swój warsztat rozwija poprzez udział w szkoleniach i konferencjach, pracę poddaje regularnej superwizji.
Zapisy odbywają się:
- W placówce: ul. Podgórska 36 w Krakowie
- Telefonicznie: 606 605 950
- Online: https://www.e-scanmed.pl/ron-www/katarzyna-gabrys/krakow-14
Scanmed Psyche to miejsce zorientowane na pacjenta, stworzone przez doświadczonych specjalistów z obszaru psychologii i psychiatrii. Nasi specjaliści przyjmują dorosłych pacjentów oraz świadczą usługi w zakresie psychologii dziecięcej oraz psychiatrii młodzieży. Więcej informacji: https://scanmed.pl/oferta-dla-pacjenta/scanmed-psyche-ul-podgorska-36-krakow