Nadmiar skóry powiek to problem nie tylko estetyczny. Pacjenci zmagający się z tą dolegliwością mają ograniczone pole widzenia, co utrudnia im codzienne funkcjonowanie, a tym samym obniża jakość życia. – Blefaroplastyka jest jedynym skutecznym rozwiązaniem problemu nadmiernej skóry powiek. To prosty zabieg, cała procedura trwa około 60 minut. Pacjent nie wymaga hospitalizacji więc tego samego dnia może wrócić do domu – mówi lek. Grzegorz Jasina, okulista w Centrum Medycznym Scanmed przy ul. Podgórskiej 36 w Krakowie.
Jakie są przyczyny opadania powiek i czym skutkuje ta dolegliwość?
Dr Grzegorz Jasina: Musimy w tym miejscu rozróżnić opadnięcie powieki od nadmiaru skóry powiek. W przypadku opadnięcia powieki mamy do czynienia z nieprawidłowym ustawieniem powieki górnej i tutaj prosty zabieg wycięcia skóry nie wystarcza. Przyczyny występowania opadnięcia powiek mogą być wrodzone, ale mogą też wynikać z różnych chorób, chociażby porażenia nerwów. W większości przypadków mamy do czynienia z nadmiarem skóry powiek, który jest spowodowany utratą elastyczności przez skórę oraz procesem zmian inwolucyjnych. Nadmiar skóry objawia się luźną, workowatą skórą, ze słabo zaznaczoną bruzdą powiekową. W ekstremalnych sytuacjach nadmiar skóry powiek może ograniczyć pole widzenia, co utrudnia funkcjonowanie w życiu codziennym. Zazwyczaj sprawia również, że człowiek wygląda starzej. Zjawisko to występuje najczęściej po 50 r.ż., zdarza się jednak wcześniej.
Czy jest jakiś sposób by zapobiegać występowaniu nadmiarowi skóry?
Na rynku są dostępne taśmy do podklejania powiek, niestety efekt jest chwilowy i trwa dopóki taśma jest przyklejona. Nie zapobiega to jednak występowaniu tego zjawiska. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest zabieg blefaroplastyki powiek.
Czym jest w takim razie blefaroplastyka powiek?
Jest to prosty, precyzyjny zabieg, który wykonujemy w ciągu około 60 minut. Na początku zaznaczamy na powiece obszar, który będzie poddawany zabiegowi. Następnie znieczulamy miejscowo skórę, wycinamy jej nadmiar, a ranę zszywamy. Po zabiegu należy stosować maść z antybiotykiem. Pacjent nie wymaga hospitalizacji, tego samego dnia może wrócić do domu, a po 7-10 dniach zgłasza się na zdjęcie szwów. W naszym Centrum Medycznym wykonujemy blefaroplastykę powiek górnych.
Czy każdy może skorzystać z takiego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego wykonania?
Bezwzględnym wskazaniem do zabiegu jest ograniczenie pola widzenia. Pacjenci często decydują się na jego wykonanie również ze względów estetycznych. Jednak nie każdy może być zakwalifikowany do takiego zabiegu. Przeciwwskazania to choroby nowotworowe i autoimmunologiczne, nawracające infekcje powiek, stan po chemioterapii, infekcje skórne i bakteryjne, zaburzenia krzepliwości krwi, cukrzyca oraz okres okołomiesiączkowy.
Jak należy przygotować się do zabiegu? Czy pacjent musi odstawić jakieś leki, wykonać badania?
Przed zabiegiem, jak przed każdą operacją należy wykonać badania laboratoryjne z krwi. Chodzi głównie o wcześniejsze zdiagnozowanie problemu z krzepnięciem krwi, wykrycie cukrzycy i chorób tarczycy. W tym celu wykonujemy morfologię, badania krwi z zakresu układu krzepnięcia, poziom glukozy, CRP oraz TSH. Dobrze jest również wykonać dodatkowe badania: antygen HBs, HCV i HIV. W przypadku stosowania leków rozrzedzających krew, np. kwasu acetylosalicylowego, należy odstawić je 10 dni przed zabiegiem. W przypadku stosowania tych leków na stałe, trzeba wcześniej skonsultować decyzję o odstawieniu leku ze swoim lekarzem rodzinnym bądź internistą. Wszystkie informacje dotyczące stanu zdrowia oraz przebiegu zabiegu wyjaśniane są podczas rozmowy kwalifikującej do zabiegu. Podczas niej pacjent dowiaduje się również, jaki będzie zakres zabiegu i na czym będzie on polegał. Wtedy też sprawdzamy zależności anatomiczne okolic powiek, a na końcu wspólnie ustalamy strategię leczenia.
Jakiego efektu można się spodziewać po zabiegu?
Przede wszystkim zwiększa się pole widzenia, ale ważne są też względy estetyczne. Po zabiegu twarz wygląda młodziej, spojrzenie nabiera świeżości. Często słyszę, że bliscy pacjenta zwracają uwagę na to, że ma większe oczy.
Jak wygląda proces rekonwalescencji?
Najważniejsze jest, aby przez miesiąc po zabiegu unikać wysiłku fizycznego. Zapobiega to rozejściu się rany. Warto też unikać zamaczania wodą rany przez 7 dni. Pacjent musi się również liczyć z tym, że po zabiegu zostaje blizna, ale jest ona niewielka, mało widoczna. Po miesiącu należy na to miejsce nakładać maść lub krem na blizny, ponieważ odpowiednia pielęgnacja blizny pozwala na zniwelowanie jej widoczności. Pierwsze efekty zabiegu są widoczne zaraz po operacji, a pełny efekt po około 6 miesiącach.
Jak długo się on utrzymuje?
Zazwyczaj efekt utrzymuje się około 10 lat. Niestetyistnieje możliwość, że skóra będzie w dalszym ciągu tracić swoją elastyczność. W tym wypadku można rozważyć ponowną kwalifikację do zabiegu.
Lek. Grzegorz Jasina – okulista, specjalizację odbywał w Szpitalu im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Prywatnie mąż i ojciec dwójki dzieci. Pasjonuje się operacjami powiek.
Wszystkie niezbędne badania można wykonać w naszej placówce. Zapraszamy na konsultację przed zabiegiem.