W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) oraz komercyjnie.
Terapia manualna wg Mulligana, Kaltenborna – Evjenth’a.
Jest jednym z najczęściej zalecanych przez lekarzy i fizjoterapeutów sposobów terapii. Liczne badania potwierdziły, że znacznie przyśpiesza ona leczenie bólów kręgosłupa, mięśni i stawów.
Obejmuje między innymi leczenie stawów biodrowych, kolanowych, skokowych, barkowych, łokciowych oraz mięśni i nerwów obwodowych. Zabiegi terapii manualnej przyczyniają się do skrócenia czasu leczenia oraz do zwiększenia sprawności ruchowej.
Dzięki temu pacjent może podjąć pracę zawodową oraz ograniczyć leczenie farmakologiczne. Plusem tej terapii jest też to, że nie wymaga ona serii kosztownych zabiegów – często już jedna wizyta uwalnia pacjenta od długotrwałego bólu.
.
Wskazania:
Przeciwwskazania ogólne:
Przeciwwskazania miejscowe:
- ból związany z chorobą nowotworową
- ból związany z procesem zapalnym w fazie ostrej
- urazy, złamania i zwichnięcia w okresie unieruchomienia
- niestabilność torebkowo-więzadłowa
- anomalie i patologiczne zmiany naczyniowe powodujące objawy niewydolności kręgowo-podstawnej (niedrożność lub rozwarstwienie tętnic szyjnych, niewydolność tętnic kręgowych, zator)
- niestabilność więzadłowa w obrębie kręgosłupa szyjnego górnego w przypadku chorób reumatycznych
- objawy kompresji rdzenia kręgowego i zespół ogona końskiego (objawy oponowe porażenia spastyczne, chód ataktyczny, zaburzenia w pracy mięśni zwieraczy, mielopatia)
- szybko postępujące porażenia mięśni np. opadająca stopa
- ciąża