Infolinia +48126298800

Jak leczymy NTM

Jak leczymy NTM

Proces leczenia, to dla nas więcej niż postawienie diagnozy i wybór terapii. Przede wszystkim pracujemy w zespole, składającym się ze specjalistów różnych dziedzin medycyny: ginekologii i położnictwa, urologii, ginekologii onkologicznej, ginekologii endokrynologicznej oraz fizjoterapii. Zajmujemy się leczeniem wszystkich form nietrzymania moczu, a także obniżenia narządu rodnego i związanych z tym dolegliwości. 

W przypadku nietrzymania moczu istnieje szereg zachowawczych metod leczenia, takich jak: terapia farmakologiczna, fizjoterapia oraz trening i elektrostymulacja mięśni krocza. W sytuacji kiedy terapia zachowawcza nie zapewnia oczekiwanych rezultatów, lub lekarze nie rokują powodzenia leczeniu zachowawczemu, oferujemy pełną gamę nowoczesnych, małoinwazyjnych procedur operacyjnych. 

Oferujemy kompleksową diagnostykę: 

  • protokół mikcyjny
  • badanie ginekologiczne, łącznie z USG przezpochwowym
  • ocenę stanu krocza, w tym uszkodzeń okołoporodowych
  • USG krocza
  • badanie urodynamiczne: cystotonometrię i profil ciśnienia w cewce moczowej 
  • uroflowmetria

Leczymy wszystkie formy nietrzymania moczu:

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to objaw polegający na niekontrolowanej utracie moczu podczas wysiłku fizycznego, kichania lub kaszlu, czyli podczas wykonywania czynności, które zwiększają napięcie mięśni brzucha, a tym samym powodują wzrost ciśnienia w jamie brzusznej i w pęcherzu moczowym.

Parcia naglące to nagła i niepohamowana potrzeba oddania moczu (nawet kilkakrotnie w ciągu godziny) powstała w wyniku nieprawidłowych, niezależnych od woli, powtarzających się skurczów pęcherza moczowego. Parcia naglące są jednym z objawów tzw. pęcherza nadreaktywnego.    

Mieszane formy nietrzymania moczu dotyczą Pacjentek, u których występują zarówno typowe objawy dla wysiłkowego nietrzymania moczu, na przykład gubienie moczu podczas kichania, kaszlu lub wysiłku fizycznego, jak też parcia naglące.    

spowodowane jest przeszkodą w odpływie moczu z pęcherza, na przykład obniżeniem pęcherza moczowego i przedniej ściany pochwy. W konsekwencji dochodzi do ustawicznego nadmiernego wypełnienia pęcherza moczem, który następnie stale lub okresowo wycieka przez cewkę moczową w sposób niekontrolowany. Zalegający w pęcherzu mocz może być przyczyną parć naglących, wywołuje konieczność częstego oddawania moczu, a także sprzyja nawracającym infekcjom dróg moczowych.

Przetoki moczowo-płciowe to nieprawidłowe połączenia pomiędzy pęcherzem moczowym, cewką moczową lub moczowodami a narządami płciowymi: pochwą lub macicą. Mogą powstać u kobiet po porodach pochwowych, cięciach cesarskich, a także po operacjach ginekologicznych i leczeniu naświetlaniem, czyli radioterapii. Przetoki mogą powodować nietrzymanie moczu poprzez niekontrolowany wyciek moczu przez kanał przetoki, jak również wywoływać nawracające infekcje dróg moczowych. W moczu mogą pojawiać się okresowo domieszki krwi.

Nietrzymanie moczu z powodów neurologicznych powstaje, gdy zaburzone jest  przekazywanie sygnałów nerwowych pomiędzy pęcherzem moczowym, a ośrodkami kontroli w rdzeniu kręgowym i w mózgu. Takie dolegliwości spotyka się u chorych m.in.: na długoletnią niewyrównaną cukrzycę, stwardnienie rozsiane, uszkodzenia rdzenia kręgowego, a także u osób cierpiących na depresję.

Fizjoterapia uroginekologiczna

Mięśnie dna miednicy słabną wraz z wiekiem. Proces ten nasila się również pod wpływem ciąży, ciężkiej pracy fizycznej lub nieprawidłowego stylu życia i chorób towarzyszących. Gdy mięśnie są osłabione, ich działanie staje się mniej efektywne, a u Pacjentek pojawiają się objawy obniżenia narządów, tzn. stopniowa utrata kontroli nad oddawaniem moczu i stolca i bóle kręgosłupa. Osłabienie mięśni manifestuje się w sytuacjach wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej takich jak: śmiech, kichanie, kaszel, bieganie, ćwiczenia fizyczne.

Nasi fizjoterapeuci nauczą Cię, jak wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy, aby je wzmocnić, a tym samym poprawić jakość Twojego życia. 

Aktualności

Zapoznaj się z najświeższymi wiadomościami i artykułami o medycynie i zdrowiu.

×

Strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia najlepszej jakości świadczonych usług, w celach statystycznych oraz analitycznych za Twoją zgodą wyrażoną poprzez ustawienia przeglądarki w urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji >>

Drogi użytkowniku!

Wykryliśmy, że możesz używać przestarzałej wersji przeglądarki która nie jest kompatybilna z naszą stroną. W celu uzyskania prawidłowego działania serwisu, prosimy o zaktualizowanie przeglądarki.

Kontynuuj mimo tego
Aktualizuj
Infolinia +48126298800
Infolinia. Opłata za połączenie pobierana jest według stawek operatora.
Infolinia
Fundusze Europejskie - Wiedza, Edukacja, Rozwój Europejski Fundusz Społeczny