Infolinia +48126298800

Dlaczego kobiety?

Dlaczego kobiety?

Dlaczego kobiety częściej borykają się z dolegliwościami związanymi z nietrzymaniem moczu?

Anatomia

Kobiety posiadają znacznie krótszą cewkę moczową aniżeli mężczyźni. Jej ujście zewnętrzne jest zlokalizowane stosunkowo blisko odbytu.  

Ciąża i poród

Nietrzymanie moczu dotyczy ponad 30% kobiet spodziewających się dziecka. Podczas ciąży zwiększa się zarówno częstość oddawania moczu, jak i jego dobowa objętość. Tymczasem objętość pęcherza uciskanego przez macicę stopniowo się zmniejsza. Nietrzymanie moczu w ciąży, to przeważnie wysiłkowe nietrzymanie moczu, nasilające się w czasie trwania ciąży wraz z rosnącym obciążeniem dna miednicy, kiedy macica stopniowo powiększa się. Ciąża to też czas zmian w śluzówce dróg moczowo-płciowych, przez co kobieta jest bardziej podatna na infekcje, a te mogą także sprzyjać epizodom nietrzymania moczu. Poród często jest przyczyną zmian w strukturach dna miednicy powodujących lub nasilających objawy nietrzymania moczu. Przeciskanie się dziecka przez kanał rodny może uszkodzić struktury nerwowo-mięśniowe dna miednicy, a tym samym doprowadzić do trwałego uszkodzenia lub znacznego osłabienia powięzi, na której spoczywa cewka moczowa. W efekcie cewka otwiera się nawet przy niewielkim wysiłku, co prowadzi do wyciekania moczu. Zwykle ewentualne objawy nietrzymania moczu ustępują w ciągu 3 miesięcy od porodu, nieco później u kobiet rodzących wielokrotnie i tych, które urodziły dzieci o masie ponad 4 kilogramy. W przypadku, gdy nietrzymanie moczu nie ustępuje po pół roku od porodu należy zwrócić się z tym do ginekologa lub urologa. Każda kolejna ciąża i poród osłabiają mięśnie dna miednicy i choć powrót do formy jest trudniejszy, to nie niemożliwy, a na pewno pomocne są w tym ćwiczenia mięśni dna miednicy, o których przeczytacie więcej w zakładce PROFILAKTYKA.

Ciężka praca i dźwiganie

Kobiety pracujące fizycznie, wykonujące zajęcia wymagające podnoszenia ciężarów, narażone są na stopniowe osłabienie mięśni dna miednicy, prowadzące do wysiłkowego nietrzymania moczu.

Pozostałe czynniki:

  • menopauza, a dokładnie zmiany hormonalne związane z okresem przekwitania
  • wrodzona wada tkanki łącznej
  • przebyte operacje cewki moczowej
  • zakażenia cewki moczowej
  • palenie tytoniu
  • otyłość
  • zaparcia
  • radioterapia
  • uraz rdzenia kręgowego

Aktualności

Zapoznaj się z najświeższymi wiadomościami i artykułami o medycynie i zdrowiu.

×

Strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia najlepszej jakości świadczonych usług, w celach statystycznych oraz analitycznych za Twoją zgodą wyrażoną poprzez ustawienia przeglądarki w urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji >>

Drogi użytkowniku!

Wykryliśmy, że możesz używać przestarzałej wersji przeglądarki która nie jest kompatybilna z naszą stroną. W celu uzyskania prawidłowego działania serwisu, prosimy o zaktualizowanie przeglądarki.

Kontynuuj mimo tego
Aktualizuj
Infolinia +48126298800
Infolinia. Opłata za połączenie pobierana jest według stawek operatora.
Infolinia
Fundusze Europejskie - Wiedza, Edukacja, Rozwój Europejski Fundusz Społeczny