Infolinia 12 629 88 00
Wróć

Studencie znaj swoje prawa ! Niezbędnik studenta w dobie pandemii

Studencie znaj swoje prawa ! Niezbędnik studenta w dobie pandemii

Coraz częściej docierają do nas sygnały o Waszych problemach z opieką medyczną związaną z powrotem do domu rodzinnego. W związku z powyższym kilka ważnych rad w pytaniach i odpowiedziach.

Wyjechałem z Krakowa, gdzie mam lekarza pierwszego kontaktu w Scanmed. Potrzebuję skorzystać z wizyty, co mogę w tej sytuacji zrobić?

Myśląc o Wszystkich studentach, którzy wyjeżdżając z ośrodków akademickich do domu, zostali pozbawieni opieki w naszych przychodniach Scanmed stworzyliśmy możliwość konsultacji z lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej przez telefon. Podczas takiej tele- konsultacji bez problemu możecie otrzymać również e-receptę, e-zwolnienie lekarskie do pracy lub e-skierowanie na wizytę jeśli będzie wymagał tego Wasz stan zdrowia. 

Wystarczy zadzwonić i się umówić!

 • Kraków tel. 12 629 88 00
 • Poznań, tel. 12 629 88 00, 785 052 926, 12 370 25 21 
 • Wrocław CM przy ul. Parkowej, 12 629 88 00, 662 177 541 
 • Wrocław CM przy ul. Krasińskiego, 12 629 88 00, 533 355 562
 • Lublin, Gastromed, 81 718 02 40 
 • Warszawa CM przy al. Niepodległości 107/109, 12 629 88 00

Podczas pobytu poza miejscem studiowania, gdzie mam również lekarza pierwszego kontaktu zachorowałem/-łam/ mój stan zdrowia pogorszył się /jestem w sytuacji awaryjnej i potrzebuję skonsultować się z lekarzem. Czy jest to możliwe?

TAK, każdy pacjent/każda pacjentka ma prawo skorzystać z pomocy lekarza “pierwszego kontaktu” (lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej) w sytuacji „nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia”. Pomoc w takiej sytuacji nie wiąże się z obowiązkiem zmiany lekarza poprzez wypełnienie deklaracji.

Musicie jedynie pamiętać, że będziecie musieli potwierdzić, że jesteście ubezpieczeni lub posiadacie prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z innych przyczyn. Można to zrobić na trzy sposoby:

 • elektroniczne potwierdzenie za pośrednictwem systemu eWUŚ
  Wystarczy, że podasz w rejestracji swój numer PESEL i potwierdzisz swoją tożsamość jednym z wymienionych dokumentów: dowodem osobistym, paszportem albo prawem jazdy.
 • złożenie oświadczenia o przysługującym prawie do świadczeń opieki zdrowotnej
  Oświadczenie musi zawierać: imię i nazwisko pacjenta, adres zamieszkania, podstawę prawną do świadczeń, np. zawarta umowa o pracę, emerytura, numer PESEL, rodzaj dokumentu, którym potwierdziłeś/łaś tożsamość.
 • przedstawienie dokumentu papierowego potwierdzającego prawo do świadczeń.

Ile razy można skorzystać z tzw. ,,wizyty jednorazowej” poza wybraną przychodnią POZ?

Nie ma zapisu określającego ile razy pacjent może skorzystać z wizyty w przychodni innej niż ta, w której wybrał lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Masz prawo skorzystać z porady lekarskiej w ramach POZ w sytuacjach nagłego pogorszenia stanu zdrowia lub innych uzasadnionych medycznie przypadkach za każdym razem, gdy zajdzie taka potrzeba

Musiałem skorzystać z wizyty lekarskiej w miejscowości rodzinnej, w której aktualnie przebywam. Lekarza POZ mam w Scanmed, a tutaj, aby skorzystać z wizyty kazano mi wypełnić deklarację na nowo, powołując się na rejonizację.

Przy udzielaniu świadczeń powoływanie się na rejonizację jest niedopuszczalne! Pacjent nie może być zmuszany do ponownego złożenia deklaracji w miejscowości rodzinnej, jeżeli dokonał wyboru lekarza i wypełnił stosowną deklarację w placówce akademickiej. Pacjentów nie obowiązuje rejonizacja, co oznacza, że możemy się leczyć tam, gdzie chcemy. W przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia ubezpieczony ma prawo bezpłatnie skorzystać z porady innego lekarza niż ten, którego wcześniej wybrał.

Potrzebuję ponownie skorzystać z wizyty w placówce medycznej w moim rodzinnym mieście. Lekarza pierwszego kontaktu mam w Scanmed i nie chciałbym zmieniać. Czy mogę jeszcze raz skorzystać z wizyty w ramach „nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia”?

Oczywiście, że tak. Nazwa tego uprawnienia jest myląca, ponieważ żadne przepisy nie ograniczają liczby wizyt w przychodniach poza miejscem studiowania, gdzie mamy wybranego swojego lekarza i przychodnię . Wszystko zależy od stanu Twojego zdrowia - jeśli nie poprawi się po pierwszej wizycie, nie obawiaj się ponownie iść do lekarza. 

 #zostanwdomu

Więcej aktualności

Zapoznaj się z najświeższymi wiadomościami i artykułami o medycynie i zdrowiu.

Wszystkie aktualności
×

Strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia najlepszej jakości świadczonych usług, w celach statystycznych oraz analitycznych za Twoją zgodą wyrażoną poprzez ustawienia przeglądarki w urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji >>

Drogi użytkowniku!

Wykryliśmy, że możesz używać przestarzałej wersji przeglądarki która nie jest kompatybilna z naszą stroną. W celu uzyskania prawidłowego działania serwisu, prosimy o zaktualizowanie przeglądarki.

Kontynuuj mimo tego
Aktualizuj
Infolinia 12 629 88 00
Infolinia. Opłata za połączenie pobierana jest według stawek operatora.
Infolinia
Fundusze Europejskie - Wiedza, Edukacja, Rozwój Europejski Fundusz Społeczny