Wszystkie usługi

Cała Polska
Wróć

USG bioderek niemowląt

USG bioderek niemowląt

USG bioderek niemowląt, to ultrasonograficzne badanie stawów biodrowych.

Badanie jest bezpieczne, bezbolesne i trwa kilkanaście minut. Pozwala wykryć dysplazję stawów biodrowych – jedną z najcięższych wad wrodzonych.  

USG bioderek – wskazania 

Badanie powinno być wykonane profilaktycznie u wszystkich dzieci do 6-8 miesiąca życia. USG bioderek pozwala bowiem wykryć schorzenia i wady, deformacje stawów biodrowych, które pojawiły się na etapie życia płodowego dziecka bądź podczas porodu, ale i te, które powstały w późniejszym okresie.  

Szczególnym wskazaniem do przeprowadzenia badania są różne niepokojące objawy, na przykład niezdolność poruszania udami w zewnętrzną stronę, odgłosy wydawane podczas poruszania udami dziecka w czasie badania kontrolnego bądź różna budowa lub długość nóg. 

Kiedy i jak często wykonać badanie? 

USG bioderek u niemowląt, u których po narodzinach neonatolog nie wykrył żadnych nieprawidłowości w obrębie stawów biodrowych, powinno się wykonywać kilka razy. Decyduje o tym lekarz. Konieczność powtarzania badań związana jest z tym, że biodra dziecka cechują się znaczną plastycznością oraz dynamicznymi zmianami w budowie, co związane jest z intensywnym procesem wzrastania malucha. 

Jeśli w USG stawu biodrowego zdiagnozowana zostanie dysplazja, niezbędne będzie założenie tzw. ortezy biodrowej, która podtrzymuje nóżki niemowlęcia w pozycji odwiedzenia oraz zgięcia. Zapewnia to właściwe ułożenie główki kości udowej w panewce. 

Po więcej informacji zapraszamy do Centrum Medycznego Scanmed przy ul. Marii Skłodowskiej – Curie 5 w Gdańsku.  

USG bioderek wykonuje lek. med. Stanisław Biegański w czwartki w godz. 18:00 – 19:00.  

Kontakt: 12 629 88 00, e-mail: sklodowskiejcurie@scanmed.pl 

Aktualności

Zapoznaj się z najświeższymi wiadomościami i artykułami o medycynie i zdrowiu.

×

Strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia najlepszej jakości świadczonych usług, w celach statystycznych oraz analitycznych za Twoją zgodą wyrażoną poprzez ustawienia przeglądarki w urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji >>

Drogi użytkowniku!

Wykryliśmy, że możesz używać przestarzałej wersji przeglądarki która nie jest kompatybilna z naszą stroną. W celu uzyskania prawidłowego działania serwisu, prosimy o zaktualizowanie przeglądarki.

Kontynuuj mimo tego
Aktualizuj
Infolinia +48 12 629 88 00
Infolinia. Opłata za połączenie pobierana jest według stawek operatora.
Infolinia
Fundusze Europejskie - Wiedza, Edukacja, Rozwój Europejski Fundusz Społeczny