Wszystkie usługi

Cała Polska
Wróć

Leczenie żylaków

Leczenie żylaków

Mrowienie czy drętwienie nóg często jest postrzegane jako chwilowy dyskomfort. Jednak już na tym etapie należy przebadać się na obecność żylaków. Odpowiednio wcześnie przeprowadzona diagnostyka to szansa na skuteczniejsze leczenie. Pamiętajmy, że żylaki nie tylko tworzą defekty kosmetyczne, ale również stanowią poważny problem zdrowotny.

Przyczyny powstawania żylaków

Wszystkie żyły w kończynach dolnych zaopatrzone są w zlokalizowane co kilka centymetrów zastawki, które uniemożliwiają cofanie się krwi w kierunku stóp, zapewniając prawidłowy kierunek jej przepływu. Jeżeli zastawki nie działają prawidłowo, krew spływa w dół na skutek siły grawitacji i zalega w żyłach kończyn dolnych, powodując ich stopniowe rozszerzenie i powstanie żylaków. Występowanie żylaków kończyn dolnych jest ściśle związane z wieloma przyczynami jednak podstawowym zaburzeniem jest brak równowagi pomiędzy ciśnieniem krwi w naczyniach żylnych, a wytrzymałością ich ściany. Pod względem mechanizmu powstawania wyróżniamy:

Czynniki niezależne od postępowania pacjenta

 • Genetyczna skłonność do chorób naczyń krwionośnych (żylaki występują w rodzinie)
 • Wrodzone wady naczyń krwionośnych np. nieprawidłowa budowa lub mniejsza ilość zastawek żylnych
 • Wraz z wiekiem ryzyko występowania żylaków wzrasta
 • Zaburzenia wtórne związane z innymi chorobami np. zaburzenia hormonalne, wysoka krzepliwość krwi, zespół pozakrzepowy
 • Ciąża

Czynniki zależne od postępowania pacjenta

 • Długie przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej 
 • Brak ruchu
 • Palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu
 • Przebywanie w zbyt wysokiej temperaturze (gorące kąpiele, sauna)
 • Otyłość
 • Nieodpowiednie obuwie

Objawy żylaków kończyn dolnych

Warto udać się do lekarza chirurga, gdy na kończynach dolnych pojawią się niepokojące zmiany:

 • pajączki
 • nasilający się wieczorami obrzęk okolicy kostek i stóp
 • uczucie ciężkich nóg, palenie, pieczenie, dyskomfort

Takie objawy należy konsultować z lekarzem jak najszybciej, gdyż można stosunkowo wcześnie rozpocząć właściwe leczenie, uniemożliwiając tym samym rozwój choroby. Zaniechanie właściwej terapii doprowadza do rozwoju zmian w kończynach. Obserwujemy pojawiające się:

 • widoczne żylaki kończyn dolnych
 • nasilone obrzęki sięgające do kolan, obejmujące całą goleń
 • zmiany skórne w postaci przebarwień
 • zaczynające się i zaawansowane owrzodzenia na podudziach

Niezwykle istotna jest wczesna i szybka diagnostyka oraz odpowiednie leczenie. W czasie pierwszej wizyty lekarz oceni stan kończyn dolnych. Gdy diagnoza lekarska jest pozytywna, tzn. w badaniach obrazowych (USG) zostały potwierdzone żylaki kończyn dolnych, należy rozpocząć leczenie.
Nasza Poradnia chirurgii naczyniowej oferuje kompleksową diagnostykę oraz konsultacje z zakresu m.in. schorzeń układu żylnego, miażdżycy tętnic kończyn dolnych oraz stopy cukrzycowej. W ramach Poradni istnieje możliwość wykonania badań diagnostycznych takich jak: USG naczyń tętniczych i żylnych kończyn, tętnic szyjnych wraz z tętnicami kręgowymi, aorty i naczyń biodrowych. Specjalizujemy się w zabiegach usuwania pajączków naczyniowych oraz żylaków kończyn dolnych.

Nasze nowoczesne sposoby leczenia:

 

Miniflebektomia

Miniflebektomia, to małoinwazyjny zabieg operacyjnego usuwania żylaków niesystemowych, niepowiązanych z niewydolnością żyły odpiszczelowej czy odstrzałowej, oraz dużych żylaków siatkowych. Zabieg może być stosowany samodzielnie lub towarzyszyć usunięciu niewydolnej żyły odpiszczelowej lub odstrzałowej. Żylaki usuwa się przy użyciu haczyków przez mikronacięcia skóry (1-2 mm). Te drobne ranki są zaopatrywane steri-stripami. Zabieg wykonuje się ambulatoryjnie, w znieczuleniu miejscowym. Nie wymaga on zwolnienia od pracy.

Termoablacja diatermiczna żylaków pniowych i żył przeszywających

Wykorzystujemy idee zabiegu RFITT z przezskórnym nakłuciem i ablacją żylaka. Efekt trwałego obkurczenia i zamknięcia naczynia uzyskujemy wykorzystując diatermię chirurgiczną (prąd o wysokich częstotliwościach). Zabieg wykonujemy pod kontrolą USG z dokładnym obrazowaniem całego zabiegu. Unikamy w ten sposób uszkodzeń narządów sąsiednich. Jest to szczególnie skuteczna metoda operacyjna zamykania niewydolnych perforatorów, które pozostawione nieleczone, w dużej mierze są odpowiedzialne za nieradykalne leczenie choroby żylakowej kończyn dolnych, są też powodem wczesnych nawrotów żylaków. Metoda stanowi doskonałe uzupełnienie zabiegu RFITT w leczeniu dużych i średniej wielkości żylaków, z zachowaniem idei terapii śródnaczyniowej bez wywoływania odczynu zapalnego w świetle naczynia. Likwidując w tym samym czasie niewydolność pniową i niewydolne perforatory i żylaki pniowe, uzyskujemy bardzo dobry efekt terapeutyczny w krótkim czasie.

Wskazania do wykonania zabiegu

 • żylaki pniowe niezależnie od etiologii, niewydolne perforatory

Przygotowanie do zabiegu

Pod kontrolą USG Doppler określamy, mapujemy niewydolne perforatory i żylaki pniowe.

Wykonanie zabiegu

Zabieg wykonuje się poprzez nakłucia niewydolnych naczyń i koagulacji wewnątrznaczyniowej diatermią chirurgiczną. W przypadku żylaków o krętym przebiegu wymagane jest wielopunktowe zamknięcie naczynia. Monitorując zabieg w obrazowaniu USG monitorujemy na bieżąco efekt zamknięcia naczyń, który jest natychmiastowy i trwały, bez generowania w przyszłości odczynów zapalnych. Ze względu na wielokrotne nakłucia naczynia w trakcie ablacji , w przypadku żylaków o krętym przebiegu, możliwy jest niewielki krwiak i zgrubienie po zabiegu nad zamykanym naczyniem, które zwykle wchłaniają się do 2 tygodni.

Postępowanie po zabiegu:

Po zabiegu na nogę zakłada się specjalną pończochę uciskową, którą utrzymuje się do 7 dni. Nie stosuje się ograniczeń co do umiarkowanej aktywności fizycznej, która często jest wskazana jeśli zabieg uzupełniony jest przez skleroterapię. Dyskomfort po stronie operowanych naczyń (o ile wystąpi), wymaga co najwyżej stosowania niesterydowych leków przeciwzapalnych np. Mefacit, które są w zupełności skuteczne.

Przeciwskazania

 • zakrzepica żył głębokich

Wskazania do zabiegu RFITT Celon żył pniowych i termoablacji diatermicznej żylaków, w przypadku powikłań choroby żylakowej kończyn dolnych.

Aby leczenia było efektywne, muszą zaistnieć następujące uwarunkowania:

 • niewydolność pniowa żyły odpiszczelowej, odstrzałkowej lub obu równocześnie
 • niewydolność (masywna) głównych grup perforatorów kończyny dolnej: Cockett, Shermana, Boyd, Dodd, Hunter, May, Bassiego
 • wydolny układ żył głębokich, brak cech zakrzepicy żył głębokich
 • przewlekłe owrzodzenie troficzne podudzia, bez cech owrzodzenia tętniczego (kwalifikacja na podstawie badania Doppler duplex naczyń żylnych i tętniczych kończyny)
 • istniejący przewlekły zespół pozakrzepowy
 • schorzenia skóry dyskwalifikujące od zabiegu klasycznego (zapalne np. grzybica i niezapalne np. zaawansowana egzema, łuszczyca)
 • przebyta zatorowość płuc z istniejącymi żylakami pniowymi
 • rozległa zakrzepica żylaków pniowych, bez cech zakrzepicy żył głębokich (zabieg „na ostro”), wielokrotne epizody zakrzepicy żył powierzchownych w przeszłości
 • żylaki kończyn dolnych z granicznymi wartościami układu krzepnięcia (np. płytki 50 tys), które dyskwalifikują pacjenta od zabiegu w sposób klasyczny
 • żylaki współistniejące z cukrzycą typ I z zagrożeniem stopą cukrzycową- kwalifikacja na podstawie badania Doppler duplex naczyń żylnych i tętniczych
 • przebyty krwotok z żylaka z atroficznymi zmianami skórno-naskórkowymi ponad żylakiem
 • przebyta zakrzepica żył głębokich z pełną rekanalizacją, bez cech niewydolności żył głębokich
 • kwalifikacja „pilna” (z możliwością odroczenia zabiegu o 2 tygodnie po RFITT Celon) do zabiegów kończyn dolnych, z perspektywą długotrwałego unieruchomienia zewnętrznego bądź czynnościowego po zabiegu
 • przewlekłe uszkodzenia układu chłonnego (słoniowatość), istniejące uszkodzenie nerwu strzałkowego lub udowo-goleniowego o różnej etiologii
 • obrzęki podudzi o etiologii sercopochodnej, metabolicznej, współistniejące z żylakami kończyn dolnych

Aktualności

Zapoznaj się z najświeższymi wiadomościami i artykułami o medycynie i zdrowiu.

×

Strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia najlepszej jakości świadczonych usług, w celach statystycznych oraz analitycznych za Twoją zgodą wyrażoną poprzez ustawienia przeglądarki w urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji >>

Drogi użytkowniku!

Wykryliśmy, że możesz używać przestarzałej wersji przeglądarki która nie jest kompatybilna z naszą stroną. W celu uzyskania prawidłowego działania serwisu, prosimy o zaktualizowanie przeglądarki.

Kontynuuj mimo tego
Aktualizuj
Infolinia +48 12 629 88 00
Infolinia. Opłata za połączenie pobierana jest według stawek operatora.
Infolinia
Fundusze Europejskie - Wiedza, Edukacja, Rozwój Europejski Fundusz Społeczny
X

Korzystając ze strony upewnij się, że adres strony to https://scanmed.pl oraz czy przy adresie widnieje kłódka potwierdzająca, że strona posiada ważny certyfikat wydany na Scanmed S.A.