Wszystkie usługi

Cała Polska
Wróć

Biopsje

Biopsje

Biopsja jest rodzajem zabiegu diagnostycznego, podczas którego pobierany jest do badania materiał biologiczny z tkanek.

Pobrany materiał przekazywany jest do badania histopatologicznego. Na tej podstawie stwierdza się, czy mamy do czynienia ze zmianami chorobowymi oraz jakie te zmiany są. W naszym centrum medycznym wykonujemy biopsje cienkoigłowe i gruboigłowe pod kontrolą USG w warunkach ambulatoryjnych.  

Rozróżniamy 2 rodzaje biopsji

  • Biopsja cienkoigłowa – jest kilka metod pozyskiwania materiału do badania mikroskopowego. Najczęściej stosowaną jest biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana (BACC) pod kontrolą USG. Materiał do badania pobiera się przy użyciu cienkiej igły o średnicy 0,6 mm lub 0,7 mm. 
  • Biopsja cienkoigłowa wykonywana jest bez znieczulenia. Biopsja gruboigłowa – w tej metodzie stosuje się inną igłę, która umożliwia wycięcie fragmentu tkanki. Igła ma średnicę – od 12 mm. Zabieg przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych pod kontrolą USG, w znieczuleniu miejscowym. 

Dlaczego lekarz decyduje się na wykonanie biopsji?

Biopsja wykonywana jest w sytuacji, kiedy na podstawie badania klinicznego oraz innych badań diagnostycznych lekarz nie jest w stu procentach pewny diagnozy. Biopsja wykonywana jest również w sytuacji, kiedy lekarz w zasadzie wie, jakie jest rozpoznanie, ale potrzebuje "namacalnego" potwierdzenia, aby móc włączyć właściwe leczenie – dotyczy to zwłaszcza podejrzenia procesu nowotworowego. Badanie nie wymaga od Pacjenta specjalnego przygotowania. Biopsje wykonujemy w warunkach ambulatoryjnych. Najczęściej wykonywaną biopsją jest biopsja tarczycy i biopsja piersi.

Więcej informacji można uzyskać w naszej rejestracji oraz pod numerem: 12 629 88 00.  

Aktualności

Zapoznaj się z najświeższymi wiadomościami i artykułami o medycynie i zdrowiu.

Gonioskopia – nowe badanie

Gonioskopia – nowe badanie

Gonioskopia, to metoda badania kąta przesączania oka przy pomocy specjalnej soczewki – gonioskopu. Zobacz więcej

Nowy specjalista w naszym centrum

Nowy specjalista w naszym c...

W kwietniu w centrum medycznym przy ul. Podgórskiej 36 w Krakowie rozpoczął pracę nowy specjalista. Jest nim lek. med... Zobacz więcej

Osocze bogatopłytkowe w ortopedii

Osocze bogatopłytkowe w ort...

Osocze bogatopłytkowe w ortopedii stosowane jest między innymi do regeneracji ścięgien, mięśni, więzadeł, tkanki chrz... Zobacz więcej

Piękniej na wiosnę!

Piękniej na wiosnę!

Dzięki naszym zabiegom odmłodzisz skórę twarzy oraz zniwelujesz jej głębsze załamania. Zobacz więcej

Drogi użytkowniku!

Wykryliśmy, że możesz używać przestarzałej wersji przeglądarki która nie jest kompatybilna z naszą stroną. W celu uzyskania prawidłowego działania serwisu, prosimy o zaktualizowanie przeglądarki.

Kontynuuj mimo tego
Aktualizuj
Infolinia +48 12 629 88 00
Infolinia. Opłata za połączenie pobierana jest według stawek operatora.
Infolinia
Fundusze Europejskie - Wiedza, Edukacja, Rozwój Europejski Fundusz Społeczny
X

Korzystając ze strony upewnij się, że adres strony to https://scanmed.pl oraz czy przy adresie widnieje kłódka potwierdzająca, że strona posiada ważny certyfikat wydany na Scanmed S.A.