Infolinia +48126298800

Ocena istotności zmian miażdżycowych metodą inwazyjną (FFR)

Ocena istotności zmian miażdżycowych metodą inwazyjną, czyli ocena cząstkowej rezerwy wieńcowej (FFR – z ang. Fractional Flow Reserve) – polega na hemodynamicznej ocenie istotności zwężenia (różnica gradientów ciśnień). Wykorzystywana jest przy kwalifikacjach do zabiegów angioplastyki wieńcowej przy obecności angiograficznie granicznych zwężeń. Badania te wykonuje się wówczas, gdy ocena morfologiczna zmian zwężających światło naczynia wieńcowego w trakcie koronarografii  budzi wątpliwość, co do jej istotności klinicznej. Badania czynnościowe tętnic wieńcowych są wykonywane w znieczuleniu miejscowym (nie stosuje się narkozy). Pacjent jest przytomny. Podczas badania pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Cewnik wprowadzany jest przezskórnie do tętnicy. Wkłucie do naczynia krwionośnego następuje w pachwinie lub przedramieniu. Kiedy cewnik do pomiaru cząstkowej rezerwy wieńcowej znajduje się już w odpowiedniej tętnicy wieńcowej, dokonuje się pomiaru ciśnienia w dwóch odcinkach naczynia: położonym za zmianą miażdżycową oraz przed tą zmianą, w warunkach maksymalnego przepływu krwi. Odpowiada to porównaniu ciśnienia w tętnicy zwężonej z hipotetycznym ciśnieniem w tej samej tętnicy, gdyby była ona całkowicie drożna.

Przeczytaj więcej Ukryj tekst

Aktualności

Zapoznaj się z najświeższymi wiadomościami i artykułami o medycynie i zdrowiu.

26 listopad 2021

Z wizytą w Domu Seniora

26 październik 2021

Na Uniwersytecie Warmińsko-...

Wszystkie aktualności
×

Strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia najlepszej jakości świadczonych usług, w celach statystycznych oraz analitycznych za Twoją zgodą wyrażoną poprzez ustawienia przeglądarki w urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji >>

Drogi użytkowniku!

Wykryliśmy, że możesz używać przestarzałej wersji przeglądarki która nie jest kompatybilna z naszą stroną. W celu uzyskania prawidłowego działania serwisu, prosimy o zaktualizowanie przeglądarki.

Kontynuuj mimo tego
Aktualizuj