Infolinia +48126298800

Koronarografia

Koronarografia(angiografia wieńcowa) to inwazyjne badanie pozwalające poznać anatomię krążenia wieńcowego z akcentem na ocenę światła tętnic wieńcowych. Jeśli tętnice są istotnie zwężone przez zdeponowane w ich ścianie blaszki miażdżycowe, to dochodzi do niedokrwienia mięśnia sercowego, objawiającego się najczęściej bólem w klatce piersiowej. Aby obejrzeć i ocenić tętnice wieńcowe, należy wprowadzić do nich cewnik i podać środek kontrastowy. Dostęp naczyniowy uzyskiwany jest najczęściej przez nakłucie w znieczuleniu miejscowym tętnicy promieniowej (okolice nadgarstka prawej lub rzadziej lewej ręki), lub tętnicy udowej w pachwinie. Koronarografia stosowana jest najczęściej w diagnostyce choroby niedokrwiennej serca, czasami w innych strukturalnych chorobach serca. Pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie diagnozy choroby wieńcowej i wstępem do ewentualnego dalszego leczenia zabiegowego: angioplastyki wieńcowej lub operacji kardiochirurgicznej pomostowania naczyń wieńcowych tzw. „by-passów”.

Przeczytaj więcej Ukryj tekst

Aktualności

Zapoznaj się z najświeższymi wiadomościami i artykułami o medycynie i zdrowiu.

26 listopad 2021

Z wizytą w Domu Seniora

26 październik 2021

Na Uniwersytecie Warmińsko-...

Wszystkie aktualności
×

Strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia najlepszej jakości świadczonych usług, w celach statystycznych oraz analitycznych za Twoją zgodą wyrażoną poprzez ustawienia przeglądarki w urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji >>

Drogi użytkowniku!

Wykryliśmy, że możesz używać przestarzałej wersji przeglądarki która nie jest kompatybilna z naszą stroną. W celu uzyskania prawidłowego działania serwisu, prosimy o zaktualizowanie przeglądarki.

Kontynuuj mimo tego
Aktualizuj