Inhalacja, wziewanie, metoda lecznicza polegająca na wprowadzeniu leków do układu oddechowego (górnych dróg oddechowych i drzewa oskrzelowego), dzięki zastosowaniu urządzeń wytwarzających aerozole lecznicze o różnym stopniu rozproszenia.
Inhalacja trwa od 10-30 minut zależnie od rodzaju. Wziewania mogą być indywidualne lub zbiorowe. W celach leczniczych stosuje się również aerozole naturalne występujące w otoczeniu tężni (np. Ciechocinek) lub nad brzegiem morza.
Do inhalacji używa się leki działające rozkurczowo na drzewo oskrzelowe, ułatwiające wykrztuszenie wydzieliny, leki przeciwzapalne,antybiotyki oraz sól izotoniczną.
Zaletą podawania ich w ten sposób jest ograniczenie działań ubocznych w porównaniu z lekami podawanymi doustnie.
Urządzenia do inhalacji rozpraszają leki za pomocą sprężonego powietrza lub ultradźwięków. Lek w postaci rozproszonego roztworu, czyli aerozolu, działa na większej powierzchni i dzięki temu oddziałuje bardziej intensywnie. Terapeutyczny efekt aerozoli jest wypadkową głębokości ich wnikania, częstotliwości oddychania, szybkości prądu powietrza w drogach oddechowych i wielkości kropelek.