Wszystkie usługi

Cała Polska
Wróć

Uchroń swoje dziecko przed meningokokami!

Uchroń swoje dziecko przed meningokokami!

Meningokoki to potoczna nazwa bakterii, dwoinek zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych.

Bakterie te wywołują inwazyjną chorobę meningokokową (IchM), przybierającą najczęściej postać sepsy z zapaleniem opon mózgowo- rdzeniowych.

IChM może dotknąć każdego, jednak najczęściej cierpią z jej powodu małe dzieci. Największa zapadalność przypada na 1. rok życia.

Meningokokami można zakazić się tylko od drugiego człowieka – zarówno od osoby chorej, jak również od bezobjawowego nosiciela. Szacuje się, że około 10% społeczeństwa jest nosicielami meningokoków. 

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową poprzez np.: kaszel lub kichanie, picie z jednej butelki, używanie wspólnych sztućców, oblizywanie smoczka. 

Pierwsze objawy IChM mogą przypominać przeziębienie lub grypę, dlatego nie jest ona łatwa do rozpoznania. Objawy, które mogą jej towarzyszyć to: gorączka, nudności i wymioty, brak apetytu, rozdrażnienie, ból brzucha, biegunka, objawy infekcji dróg oddechowych.

Najbardziej skuteczną metodą zapobiegania zachorowaniom wywołanym przez meningokoki są szczepienia ochronne. Sczepienia przeciwko meningokokom typu B można rozpocząć od ukończenia 2. miesiąca życia, jednak ze względu na istnienie różnych schematów szczepień – można je wykonać w każdym wieku. Obowiązujący w Polsce Program Szczepień Ochronnych klasyfikuje szczepienia przeciwko meningokokom jako tzw. szczepienia zalecane, co oznacza, że nie są refundowane przez NFZ. 

Schemat szczepienia jest 2 – dawkowy; 1 dawka dzisiaj, następna w dowolnym czasie po upływie 1 miesiąca. 

Sprawdź naszą ofertę i zapytaj o szczegóły w rejestracjach bądź zadzwoń pod nr. 12 629 88 00. 

Placówki, które realizują usługę:



Więcej aktualności

Zapoznaj się z najświeższymi wiadomościami i artykułami o medycynie i zdrowiu.

Wszystkie aktualności

Drogi użytkowniku!

Wykryliśmy, że możesz używać przestarzałej wersji przeglądarki która nie jest kompatybilna z naszą stroną. W celu uzyskania prawidłowego działania serwisu, prosimy o zaktualizowanie przeglądarki.

Kontynuuj mimo tego
Aktualizuj
Infolinia +48 12 629 88 00
Infolinia. Opłata za połączenie pobierana jest według stawek operatora.
Infolinia
Fundusze Europejskie - Wiedza, Edukacja, Rozwój Europejski Fundusz Społeczny
X

Korzystając ze strony upewnij się, że adres strony to https://scanmed.pl oraz czy przy adresie widnieje kłódka potwierdzająca, że strona posiada ważny certyfikat wydany na Scanmed S.A.