Wszystkie usługi

Cała Polska
Wróć

Samobadanie piersi. Badasz - wygrywasz!

Samobadanie piersi. Badasz - wygrywasz!

Samokontrola piersi jest podstawowym, niezwykle ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi.

Jest badaniem prostym w przeprowadzeniu, które każda kobieta powinna umieć wykonać i wykonywać regularnie. Wykrycie choroby we wczesnym stadium stwarza duże szanse wyleczenia. Badanie piersi powinny zacząć wykonywać kobiety już w wieku 20 lat, regularnie co miesiąc (najlepiej między 7 a 10 dniem cyklu, liczonym od pierwszego dnia miesiączki). Kobiety, które już nie miesiączkują, powinny wykonywać badanie, np. pierwszego dnia każdego miesiąca. Ponadto począwszy od 35 roku życia, kobieta musi regularnie wykonywać mammografię i USG piersi. Między 35 a 50 rokiem życia każda kobieta powinna zgłaszać się na takie badanie, zależnie od potrzeb przynajmniej raz w roku. Po ukończeniu 50 lat, panie mogą wykonywać mammografię rzadziej, warto jednak skonsultować to ze swoim lekarzem.

Niezwykle ważne jest nabycie nawyku samokontroli piersi. Badając się regularnie kobieta dokładnie wie jak wyglądają jej piersi, uczy się ich na pamięć, dlatego też łatwo może wyczuć niepokojące ją zmiany natychmiast. 80% zmian wykrywają same kobiety lub ich partnerzy.

Wystarczy kilka minut w miesiącu, aby skontrolować piersi:


Samobadanie piersi składa się z dwóch etapów: oglądania stanu piersi oraz badania dotykowego - palpacji. Najlepiej jest wykonywać badanie przed lustrem, pod prysznicem lub w pozycji leżącej, wieczorem, np. przed kąpielą lub udaniem się na spoczynek.

Więcej aktualności

Zapoznaj się z najświeższymi wiadomościami i artykułami o medycynie i zdrowiu.

Wszystkie aktualności

Drogi użytkowniku!

Wykryliśmy, że możesz używać przestarzałej wersji przeglądarki która nie jest kompatybilna z naszą stroną. W celu uzyskania prawidłowego działania serwisu, prosimy o zaktualizowanie przeglądarki.

Kontynuuj mimo tego
Aktualizuj
Infolinia +48 12 629 88 00
Infolinia. Opłata za połączenie pobierana jest według stawek operatora.
Infolinia
Fundusze Europejskie - Wiedza, Edukacja, Rozwój Europejski Fundusz Społeczny
X

Korzystając ze strony upewnij się, że adres strony to https://scanmed.pl oraz czy przy adresie widnieje kłódka potwierdzająca, że strona posiada ważny certyfikat wydany na Scanmed S.A.