Aktualności

download 18 marca 2018

Szczepienia przeciwko pneumokokom

Szanownie Rodzicie, zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom. Program jest skierowany do dzieci, które nie ukończyły 5 roku życia. Warunkiem skorzystania jest kwalifikacja dziecka do szczepienia najpóźniej do 20 kwietnia 2018 r.

Program bezpłatnych szczepień realizowany będzie od 20 marca do 29 czerwca 2018 r. w Centrum Medycznym Scanmed przy al. Niepodległości 107/109 w Warszawie.

Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek, są one podawane w odstępie co najmniej 2 miesięcy. Szczepienia będą wykonywane przy użyciu 10-walentnej szczepionki przeciw Streptococcus pneumoniae (Synflorix) z nr serii ASPNA852AA, zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego – jako szczepienia zalecane. Skorzystanie z możliwości szczepienia dziecka jest dobrowolne i bezpłatne oraz skierowane do dzieci zdeklarowanych u lekarza pediatry w ramach POZ.

Pneumokoki to bakterie należące do najczęstszych przyczyn poważnych zakażeń bakteryjnych u dzieci. Najczęściej wywołują takie schorzenia jak zapalenia górnych dróg oddechowych (ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych), ale u niektórych dzieci i osób dorosłych mogą powodować ciężkie, zagrażające życiu zakażenia inwazyjne (bakterie przełamują bariery ochronne i przedostają się do krwi), do których należą:

  • posocznica (sepsa),
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
  • zapalenie płuc, zapalenie stawów,
  • inne zakażenia (np. wewnątrzbrzuszne).

Serdecznie zapraszamy!