Aktualności

aktubio 30 czerwca 2016

Nowe badanie diagnostyczne – ECHO SERCA

Od czerwca b.r. badanie echo serca przeprowadza specjalista kardiolog dr n. med. Radosław Piątkowski, który od wielu lat specjalizuje się w zaawansowanej diagnostyce echokardiograficznej wielu chorób serca i aorty. Doktor konsultuje m.in. Pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, wadami serca, chorobą wieńcową, po przebytym zawale serca, po operacjach zastawkowych serca, z arytmią oraz niewydolnością serca. Jest członkiem Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Sekcji Echokardiografii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Sekcji Wad Zastawkowych Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Opis badania:
Echokardiografia to nieinwazyjna metoda badania serca wykorzystująca zjawisko echa ultradźwięków (USG). Jest to badanie struktur i pracy serca przy pomocy aparatu USG. To podstawowe badanie w diagnostyce i monitorowaniu wielu chorób serca, w tym: wad wrodzonych i nabytych, niewydolności serca, kardiomiopatii, nadciśnienia tętniczego, nadciśnienia płucnego, chorób aorty, choroby wieńcowej, w tym szczególnie chorych po zawale serca. Badanie pozwala również zdiagnozować obecność płynu w worku osierdziowym, w którym znajduje się serce.

Przygotowanie do badania:

ECHO serca jest badaniem nieinwazyjnym – nie narusza tkanek organizmu. Nie wymaga specjalnego przygotowania, przed badaniem można jeść posiłki oraz spożywać płyny. Echo serca jest badaniem bezbolesnym i nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych i powikłań u Pacjenta.
Czas badania:
około 15-20 minut