Grypa to ostra choroba zakaźna, wywołana wirusem, atakująca głównie drogi oddechowe i przenosząca się drogą kropelkową. Choroba rozwija się błyskawicznie – nawet w ciągu kilku godzin. Jest uciążliwa nie tylko w trakcie przebiegu, ale i może powodować groźne dla życia powikłania – w tym zapalenie mięśnia sercowego czy opon mózgowych. Na zakażenie jesteśmy narażeni wszędzie – w szkole, w pracy, w autobusie.

Najlepszy czas na szczepienie

Wrzesień i początek października to najlepszy moment, żeby się zaszczepić. Zachęcamy Pacjentów do profilaktycznych szczepień ochronnych. Szczepienia pozwalają nie tylko uniknąć zachorowania, ale i znacznie łagodzą objawy choroby w przypadku jej wystąpienia. W tym roku proponujemy Państwu szczepionkę VAXIGRIP firmy Sanofi Pasteur.

Szczepienia zalecane są przede wszystkim osobom, znajdującym się w grupie najwyższego ryzyka, należą do nich: dzieci do 5 roku życia, osoby starsze – po 65 roku życia, pracownicy służby zdrowia, osoby pracujące lub przebywające z wieloma ludźmi (np. w środkach komunikacji miejskiej oraz osoby przewlekle chore na astmę, cukrzycę, niewydolność nerek czy niewydolność układu krążenia). Przeciwko grypie powinny się szczepić również kobiety, które planują ciążę.

Przypominamy! Ochrona przed wirusem następuje po około 2-3 tygodniach od podania szczepionki.

Więcej informacji na temat szczepień uzyskają Państwo bezpośrednio w naszych Centrach Medycznych lub pod numerem Telefonicznego Centrum Obsługi: 12 629 88 00.