Aktualności

jd 29 września 2015

Złote Godło Najwyższa Jakość 2015 dla Grupy Medycznej Scanmed

Grupa Scanmed dostała Złote Godło w programie Najwyższa Jakość – Quality International za kompleksowe usługi leczenia ambulatoryjnego i szpitalnego w zakresie ginekologii.

Innowacyjne Centrum Ginekologii

Centrum Ginekologii Grupy Scanmed działa od ubiegłego roku. Ośrodek funkcjonuje w ramach struktur szpitala św. Rafała w Krakowie i przyjmuje pacjentki z całej Polski. Centrum Ginekologii Grupy Scanmed zapewnia wielostronną opiekę medyczną począwszy od konsultacji lekarskich i programów profilaktycznych, poprzez pełen wachlarz nowoczesnych badań diagnostycznych, aż po innowacyjne zabiegi operacyjne i rehabilitację. Ośrodkiem kieruje dr n. med. Paweł Szymanowski, Ordynator Oddziału Ginekologii Scanmed Szpitala św. Rafała w Krakowie, gdzie zespół medyczny na co dzień wykonuje innowacyjne zabiegi medyczne.

Powstałe niespełna dwa lata temu Centrum ma już na swoim koncie znaczące osiągnięcia. Opracowana przez prof. dr hab. Marcina Jóźwika metoda rekonstrukcji zerwanych więzadeł krzyżowo-macicznych metodą laparoskopową (HYSA) pozwala na usunięcie bezpośredniej przyczyny obniżenia macicy zachowując równocześnie wszystkie narządy rozrodcze kobiety. Oszczędza macicę, którą do tej pory w większości przypadków trzeba było usunąć, co wiązało się z bardziej dolegliwym bólem pooperacyjnym i koniecznością dłuższej rekonwalescencji.

Latem 2014 roku zespół pod przewodnictwem dr n. med. Pawła Szymanowskiego wykonał pierwszy w Polsce zabieg łączonej laparoskopowo-pochwowej rekonstrukcji dna miednicy u pacjentki, u której nastąpiło całkowite wypadnięcie pochwy i macicy. Operacja polegała na przywróceniu położenia pęcherza moczowego od strony pochwy i jednoczesnym umocowaniu implantu do szyjki macicy i kości krzyżowej od strony brzusznej małoinwazyjną metodą laparoskopową z użyciem opracowanego w Niemczech implantu.

W czerwcu br. w Scanmed Szpitalu św. Rafała uruchomiono Ogólnopolskie Centrum Uroginekologii, które jest certyfikowanym ośrodkiem szkoleniowym i referencyjnym Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego oraz certyfikowaną poradnią Niemieckiego Towarzystwa Kontynencji, a także jedynym tego typu ośrodkiem w Polsce.

Placówka aktywnie włączyła się w tegoroczne obchody Tygodnia Kontynencji. Grupa Scanmed została też partnerem I Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego, który zgromadził ponad 250 uczestników potwierdzając ogromne zainteresowanie środowiska medycznego oraz istniejące potrzeby polskich lekarzy, fizjoterapeutów i pacjentów odnoście diagnostyki i leczenia uroginekologicznego na europejskim poziomie