Leczenie żylaków metodą ablacji chemicznej długim cewnikiem w tumescencji

Leczenie tą metodą stanowi jeden ze sposobów wewnątrznaczyniowego leczenia żylaków. Czynnikiem eliminującym żylak jest środek chemiczny podawany do naczynia w formie pianki, która wywołując odczyn zapalny prowadzi do  zarastania naczynia.
Wskazania:
  • żylaki z niewydolnością żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej podudzia. 
 
Przygotowanie do zabiegu:
  • jak w każdym leczeniu żylaków, zabieg poprzedza badanie USG duplex-color-doppler  i oznaczenie specjalnym niezmywalnym znacznikiem wszystkich poddawanych leczeniu zmian.
 
Opis zabiegu:
Przez znieczuloną miejscowo skórę, wprowadza się do leczonej żyły – nakłucie, długi cewnik, który jest pod kontrolą USG. W otoczenie żyły przy użyciu pompy podawany jest płyn tumescencyjny – zawierający środek znieczulający, który wpływa również na obkurczenie naczynia i działa przeciwzapalnie. Ucisk płynu powoduje opróżnienie żyły z zalegającej w niej krwi. Do tak przygotowanej, pustej żyły podaje się pod kontrolą USG środek chemiczny w postaci pianki. Dzięki  uciskowi żyły można znacznie ograniczyć objętość podawanej pianki, bez utraty efektywności, przy zwiększonym bezpieczeństwie Pacjenta. W razie potrzeby zamykane bądź usuwane są zmiany obwodowe. Po zabiegu na kończynę zakłada się pończochę uciskową oraz specjalne gąbki dla zwiększenia ucisku w miejscu leczenia, na okres 5-7 dni.
 
Zalety:
  • zabieg jest przeprowadzany w trybie ambulatoryjnym, 
  • zabieg nie wymaga stosowania środków przeciwbólowych w okresie pozabiegowym,
  • możliwość podjęcia pracy w następnym dniu po zabiegu.