Bezpłatne badania cytologiczne ukierunkowane na diagnostykę w kierunku nowotworu szyjki macicy dostępne są dla kobiet, w wieku 25-59 lat. Badania cytologiczne wykonuje się:

  • co 36 miesięcy u kobiet w wieku od 25 do 59 lat,
  • co 12 miesięcy u kobiet w wieku od 25 do 59 lat obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV – typem wysokiego ryzyka).

W przypadku nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego kobieta zostaje skierowana na dalsze badania, aby wykluczyć lub potwierdzić zmiany nowotworowe.

Badanie wykonywane jest bezpłatnie i nie wymaga skierowania. Badanie najlepiej wykonać pomiędzy 10 – 20 dniem cyklu.

Świadczenie realizowane jest w Centrum Medycznym Scanmed przy ul. Armii Krajowej 5 zgodnie z dostępnym terminarzem po wcześniejszej rezerwacji terminu.

Telefonicznego Centrum Obsługi: 12 629 88 00.

Przeczytaj. Może to Cię przekona, że warto! Rak szyjki macicy należy do najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Nowotwór co roku zbiera potężne żniwo, tylko dlatego, że kobiety zapominają o badaniu cytologicznym. Chorują nawet młode kobiety, które nie ukończyły 30 roku życia. Następnie liczba chorych gwałtownie rośnie, osiągając szczyt w grupie pacjentek między 45 a 49 rokiem życia. W Polsce rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem narządów płciowych u kobiet do 45 roku życia.