Media o nas

Wygraj życie – wykonaj bezpłatną mammografię!

Rak piersi to choroba nowotworowa, która wciąż w naszym kraju jest postrzegana, jak wyrok śmierci. Prawdopodobieństwo wystąpienia schorzenia zwiększa się wraz z wiekiem – najwięcej zachorowań odnotowuje się u kobiet będących w grupie wiekowej 50-70 lat.

Wczesne wykrycie nowotworu jest kluczowe dla procesu leczenia – zwiększa szansę na wygranie walki z rakiem! Zrób bezpłatną mammografię!

Bezpłatne badanie mammograficzne można wykonać w Pracowni Scanmed Multimedis (w budynku Szpitala Św. Rafała), znajdującej się przy ul. Bochenka 12 w Krakowie. Więcej informacji oraz zapisy na badania dostępne są pod numerem: 12 629 88 00. Bezpłatne badania mammograficzne przysługuje kobietom w wieku 50-69 lat, jeżeli nie wykonywały badanie w ramach programu w ciągu ostatnich 2 lat. Badania są finansowane w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pod numerem Telefonicznego Centrum Obsługi: 12 629 88 00 mogą się również zarejestrować na badanie płatne kobiety, które nie spełniają warunków programu.

Jako lekarz z wieloletnim doświadczeniem, mogę powiedzieć coś, co zabrzmi jak truizm, lecz jest jedyną skuteczną metodą chroniącą przed nowotworem – wykonujmy badania profilaktyczne oraz podnośmy swoją wiedzę na temat raka piersi i czynników ryzyka. Wiedza jest sprawą kluczową, lecz musi być poparta działaniami w zakresie świadomej profilaktyki! – mówi dr hab. n. med. Piotr Skotnicki ze Szpitala św. Rafała w Krakowie.

Wyprzedź chorobę

Rak piersi to nowotwór charakteryzujący się długą fazą przedkliniczną i zazwyczaj objawia się po latach utajonego wzrostu. Mówi docent Skotnicki: Najwięcej kobiet choruje w grupie wiekowej 50-70 lat. Jednak to nie jest reguła, problem bowiem dotyczy wszystkich kobiet, nawet tych po 20-tym roku życia. Należy zapamiętać, że prawdopodobieństwo wystąpienia raka rośnie wraz z wiekiem, dlatego tak ważne są badania zarówno USG, jak i mammografia, które obrazowo pokazują, że w piersiach nie ma dostrzegalnych zmian patologicznych.

Mammografia jest podstawowym badaniem radiologicznym gruczołu piersiowego, które pozwala na wczesne wykrywanie i rozpoznanie guzków o średnicy około 0,5 cm i zmian tzw. bezobjawowych. Dla porównania badanie palpacyjne sutka umożliwia wykrycie guzów dopiero o średnicy powyżej 1 cm. Skuteczność diagnostyczna mammografii oceniana jest na 80-97%. Guz wcześnie wykryty ma zazwyczaj małe rozmiary, a im mniejszy, tym mniejsze prawdopodobieństwo istnienia przerzutów. Odpowiednio prowadzona profilaktyka pozwala na wczesne wykrycie guza i wdrożenie odpowiedniego leczenia, często pozwalającego zachować pierś.

Genetyczne obciążenie

Choroba staje się poważnym zagrożeniem dla kobiet, których bliskie krewniaczki: mama, babcia, ciotka, siostra, chorowały na nowotwór piersi. Rak piersi uwarunkowany genetycznie jest wynikiem mutacji genów BRCA1 i BRCA2 oraz innych mutacji rodzinnych. Kobiety z takich rodzin, powinny zdecydować się na szczególną profilaktykę – systematyczne badania USG piersi lub mammograficzne. Prawdopodobieństwo zachorowania kobiety, której mama lub siostra miała raka piersi przed 40 rokiem życia wynosi nawet 50%! Stąd też apel, aby każda kobieta przed 30 rokiem życia wykonała USG piersi i pamiętała o mammografii, kiedy ukończy 40 rok życia – kończy docent Skotnicki ze Szpitala św. Rafała w Krakowie.

  • http://www.female.pl/artykul/15747-wygraj-zycie-8211-wykonaj-bezplatna-mammografie
  • http://www.stylownik.pl/a-2745-wygraj-zycie-wykonaj-bezplatna-mammografie.html
  • http://www.abcgospodyni.pl/zdrowie.html
  • http://www.ikoniec.pl/a-9932-wygraj-zycie-wykonaj-bezplatna-mammografie.html
  • http://zdrowie.w.polsce.biz/a-7133-wygraj-zycie-wykonaj-bezplatna-mammografie.html
  • http://www.biomedical.pl/aktualnosci/wygraj-zycie-bezplatne-badania-mammograficzne-9457.html
  • http://www.shaping.pl/a-7905-wygraj-zycie-wykonaj-bezplatna-mammografie.html
  • http://www.thefoo.pl/a-8362-wygraj-zycie-wykonaj-bezplatna-mammografie.html
  • http://turnusy.ow-fregata.pl/?st=2&art=89
  • tresc

Niniejszym informujemy, że funkcję Dyrektora Medycznego Szpitala Św. Rafała w Krakowie objął Pan Profesor Ryszard Gajdosz, natomiast funkcję Dyrektora Operacyjnego – Pani Agnieszka Sak-Ciężadło.

Profesor Ryszard Gajdosz od ponad 8 lat związany jest z Grupą Scanmed, a od 2012 r. piastuje stanowisko Ordynatora Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w naszym Szpitalu. Pan Profesor to specjalista o nieprzeciętnych kwalifikacjach oraz wyjątkowym podejściu do Pacjentów. Jest niekwestionowanym autorytetem w środowisku medycznym.

Zainteresowania naukowe i zawodowe Prof. Gajdosza obejmują urazy czaszkowo-mózgowe, ciężkie zakażenia, niewydolność oddechową, zaburzenia immunologiczne w anestezjologii i intensywnej terapii. Pan Profesor jest współautorem Ogólnopolskiego Programu Kontroli Zakażeń Szpitalnych oraz Wytycznych Postępowania Anestezjologicznego w zakresie znieczuleń przewodowych w warunkach okołooperacyjnej profilaktyki przeciwzakrzepowej. Jest członkiem m.in. Amerykańskiego Towarzystwa Anestezji Regionalnej, Europejskiego Towarzystwa Anestezjologów, Polskiego Towarzystwo Zakażeń Wewnątrzszpitalnych, Polskiej Akademii Nauk, a także wiceprezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Stanów Nagłych i Katastrof. Pan Profesor wykłada w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W sierpniu br. otrzymał wysoką nagrodę Państwową nadaną przez Ministra Zdrowia „Za zasługi dla ochrony zdrowia”.

Pani Agnieszka Sak-Ciężadło jest absolwentką kierunku Zdrowie Publiczne Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest związana ze Scanmedem od 2008 r., pracując w Szpitalu Św. Rafała od początku jego działalności. Od ponad 7 lat jest odpowiedzialna za nadzór nad Administracją Medyczną Szpitala oraz organizację udzielania świadczeń. Od 2015 r. koordynuje opracowanie oraz wdrożenie standardów realizacji usług medycznych w zakresie elektronicznej dokumentacji medycznej w Grupie Scanmed.

×