Aktualności

Scanmed400 22 czerwca 2015

W Szpitalu św. Rafała powstało Ogólnopolskie Centrum Uroginekologii

Od początku czerwca w Scanmed Szpitalu św. Rafała działa Ogólnopolskie Centrum Uroginekologii. To pierwsza taka interdyscyplinarna placówka w Polsce. Jej celem jest pomoc pacjentom w walce z ciągle jeszcze wstydliwymi problemami nietrzymania moczu i stolca oraz obniżenia narządów miednicy mniejszej.

Otwarcie nowego centrum nie bez przyczyny zbiegło się w czasie ze Światowym Tygodniem Kontynencji, który właśnie trwa i jest zachętą do poruszania trudnych problemów związanych z nadreaktywnością pęcherza moczowego – komentuje dr n. med. Paweł Szymanowski, ordynator Oddziału Ginekologii Scanmed Szpitala Św. Rafała w Krakowie.

W Centrum pracują lekarze specjaliści z zakresu ginekologii, urologii, chirurgii, proktologii, neurochirurgii, neurologii, psychologii oraz fizjoterapii. Dzięki temu każdy pacjent zostaje objęty interdyscyplinarną opieką medyczną umożliwiającą skuteczne leczenie nawet trudnych przypadków. Na miejscu wykonywane są nowoczesne zabiegi chirurgiczne w najmniej inwazyjny sposób, a zaplecze diagnostyczne Szpitala św. Rafała umożliwia także wykonanie pełnego zakresu badań w jednym miejscu.

– Problem nietrzymania moczu dotyczy nawet do 30 proc. populacji kobiet, a także, choć w mniejszym stopniu, mężczyzn. Interdyscyplinarne podejście terapeutyczne przynosi korzyści pacjentom, znacząco poprawiając wyniki leczenia. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu lekarze we współpracy z fizjoterapeutami uroginekologicznymi są w stanie skutecznie pomóc już ponad 90 proc. pacjentek – mówi dr n. med. Paweł Szymanowski.

Ogólnopolskie Centrum Uroginekologii jest również certyfikowanym ośrodkiem szkoleniowym i referencyjnym Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego oraz certyfikowaną poradnią Niemieckiego Towarzystwa Kontynencji.

Placówka aktywnie włącza się w obchody Światowego Tygodnia Kontynencji, trwającego w tym roku od 22 do 28 czerwca. W tym czasie pacjenci mogą skorzystać z atrakcyjnej oferty: konsultacje gratis dla pierwszych 20 zarejestrowanych osób. Pozostali, którzy dokonają rejestracji do 5 lipca, otrzymają 30% rabatu. Zapisy przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-16:00 pod numerem telefonu: 795 295 765.

Niniejszym informujemy, że funkcję Dyrektora Medycznego Szpitala Św. Rafała w Krakowie objął Pan Profesor Ryszard Gajdosz, natomiast funkcję Dyrektora Operacyjnego – Pani Agnieszka Sak-Ciężadło.

Profesor Ryszard Gajdosz od ponad 8 lat związany jest z Grupą Scanmed, a od 2012 r. piastuje stanowisko Ordynatora Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w naszym Szpitalu. Pan Profesor to specjalista o nieprzeciętnych kwalifikacjach oraz wyjątkowym podejściu do Pacjentów. Jest niekwestionowanym autorytetem w środowisku medycznym.

Zainteresowania naukowe i zawodowe Prof. Gajdosza obejmują urazy czaszkowo-mózgowe, ciężkie zakażenia, niewydolność oddechową, zaburzenia immunologiczne w anestezjologii i intensywnej terapii. Pan Profesor jest współautorem Ogólnopolskiego Programu Kontroli Zakażeń Szpitalnych oraz Wytycznych Postępowania Anestezjologicznego w zakresie znieczuleń przewodowych w warunkach okołooperacyjnej profilaktyki przeciwzakrzepowej. Jest członkiem m.in. Amerykańskiego Towarzystwa Anestezji Regionalnej, Europejskiego Towarzystwa Anestezjologów, Polskiego Towarzystwo Zakażeń Wewnątrzszpitalnych, Polskiej Akademii Nauk, a także wiceprezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Stanów Nagłych i Katastrof. Pan Profesor wykłada w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W sierpniu br. otrzymał wysoką nagrodę Państwową nadaną przez Ministra Zdrowia „Za zasługi dla ochrony zdrowia”.

Pani Agnieszka Sak-Ciężadło jest absolwentką kierunku Zdrowie Publiczne Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest związana ze Scanmedem od 2008 r., pracując w Szpitalu Św. Rafała od początku jego działalności. Od ponad 7 lat jest odpowiedzialna za nadzór nad Administracją Medyczną Szpitala oraz organizację udzielania świadczeń. Od 2015 r. koordynuje opracowanie oraz wdrożenie standardów realizacji usług medycznych w zakresie elektronicznej dokumentacji medycznej w Grupie Scanmed.

×