Komunikaty prasowe

Utonąć jest łatwiej niż myślisz

Urlop nad morzem czy jeziorem to idealny pomysł na wypoczynek dla całej rodziny. Oferuje wiele możliwości zarówno amatorom aktywnego spędzania czasu, jak i miłośnikom błogiego relaksu na plaży.  Podpowiadamy jak zachowywać się nad wodą by uniknąć tragedii.

Przerażające statystyki

Często wydaje nam się, że utonięcia przytrafiają się tylko innym – my jesteśmy bezpieczni. Tymczasem woda rocznie na świecie zabiera ponad 370 000 żyć. Policyjne statystyki nie pozostawiają złudzeń – w zeszłym roku w Polsce odnotowano 674 wypadki tonięcia, w których zmarło aż 646 osób. W bieżącym roku, w samym maju i czerwcu woda zabrała już ponad 70 ofiar. Natomiast tylko w ostatni weekend utopiło się aż 41 osób, czyli tyle ile zawodników liczy pół ligi siatkarskiej w Polsce.

Piłeś? Nie wchodź do wody

Ogromna liczba utonięć tyczy się osób będących pod wpływem alkoholu. Brawura, oraz przekonanie, że jesteśmy nieśmiertelni niesie za sobą katastroficzne konsekwencje.

- Wejście do wody w gorący dzień, nawet po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu, potęguje ryzyko utonięcia. Pamiętajmy o tym. Oceniajmy też realnie swoje umiejętności pływackie i bądźmy świadomi, że nasza nieuwaga i brak wyobraźni to również tragedia naszych najbliższych – mówi psycholog Anna Abakumowicz z Centrum Medycznego Grupy Scanmed.

Pamiętaj

1.         Pływaj wyłącznie w miejscach strzeżonych, przestrzegaj regulaminów kąpielisk.

2.         Nie pływaj po alkoholu.

3.         Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni.

4.         Nie wchodź do wody podczas burzy, silnego wiatru i mgły.

5.         Unikaj miejsc z wodorostami, zimnymi prądami i zawirowaniami.

6.         Przed wejściem do wody stopniowo schłodź ciało.

7.         Nie wypływaj na głęboką wodę nawet, jeśli masz koło lub materac.

8.         Po spożyciu posiłku odczekaj ok. 2 godziny przed pływaniem.

9.         Nie pływaj na czczo.

10.       Podczas kąpieli zwracaj uwagę na osoby przebywające w wodzie obok ciebie.

***

Grupa Scanmed jest liderem w tworzeniu kompleksowej, koordynowanej opieki medycznej na wysokim poziomie jakości i bezpieczeństwa. Scanmed udziela ponad 1 mln świadczeń medycznych w ciągu roku – od konsultacji lekarskich, poprzez diagnostykę, badania analityczne, transporty medyczne i wizyty domowe, aż po leczenie szpitalne, ze szczególnym uwzględnieniem świadczeń ratujących życie. Scanmed działa w największych miastach w Polsce, oferując usługi w ramach 36 wielospecjalistycznych ośrodkach, a także sieci ponad 850 placówek partnerskich. Grupa zatrudnia blisko 2,5 tys. specjalistów.

Kontakt dla mediów: Maria Węsierska, tel. 509 37 97 00, e-mail: maria.wesierska@mc.com.pl