Komunikaty prasowe

Szpital św. Rafała: Leczenie bólów krzyża za pomocą krioblokad

Szpital św. Rafała sukcesywnie poszerza zakres oferowanych usług medycznych w zakresie neurochirurgii. Od niedawna Pacjenci mogą korzystać również z krioblokad, za pomocą których są leczone uporczywe przewlekłe, zwłaszcza przeciążeniowe bóle krzyża. Ta unikalna metoda polega na punktowym zamrażaniu zakończeń nerwowych w określonych miejscach kręgosłupa. Rozwój medycyny w tym obszarze pozwolił na uzyskanie długotrwałego efektu przeciwbólowego w zakresie nerwów obwodowych, w tym splotów nerwowych około kręgosłupowych.

– Zabieg wykonywany jest na sali operacyjnej, pod kontrolą obrazu RTG, w znieczuleniu miejscowym. Po zlokalizowaniu odpowiednich zakończeń nerwowych stosuje się mrożenie niską temperaturą. Zabieg jest minimalnie inwazyjny, zatem nie wymaga konieczności zakładania szwów. Pacjent może wrócić do domu tego samego dnia. Celem zabiegu jest wyeliminowanie bólu – nerw jest zatem znieczulony przez kilka miesięcy, ale nie jest zniszczony. Z czasem nerw jest zdolny do regeneracji wzdłuż swojego prawidłowego przebiegu i jego funkcje powracają – dr hab. med. Ryszard Czepko ze Szpitala św. Rafała w Krakowie.

Zasadniczym wskazaniem do tej metody jest oporny na leczenie, przewlekły ból krzyża, wynikający najczęściej z przeciążenia i postępujących zmian zwyrodnieniowo – dyskopatycznych. Innymi wskazaniami są m.in.: bóle po operacjach kręgosłupa, neuralgie nerwów obwodowych i ból wywołany nerwiakiem pourazowym nerwu obwodowego.

Krioblokada powoduje, że Pacjent jest wolny od bólu lub ból zmniejsza się na tyle, że umożliwia to wdrożenie fizjoterapii stabilizującej działanie mięśni grzbietu i okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Wyłączenie pierwotnego bólu umożliwia zatem leczenie wtórnego bólu wynikającego z napięcia mięśni.

Szpital św. Rafała jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu, nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Opieka medyczna realizowania przy wykorzystaniu najnowszych rozwiązań technologicznych pozwala na wykonywanie refundowanych i komercyjnych świadczeń zdrowotnych w obszarze: neurochirurgii, ortopedii, chirurgii ogólnej i onkologicznej, urologii, okulistyki a także rehabilitacji i wysokospecjalistycznej diagnostyki. Atutem szpitala jest zespół doskonałych specjalistów. To głównie dzięki nim szpital i wysokim standardom bezpieczeństwa szpital wielokrotnie uzyskiwał wysokie oceny miedzy innymi w ogólnopolskim konkursie „Perły medycyny”, rankingu „Bezpieczny szpital”. Szpital posiada również akredytację Ministerstwa Zdrowia.