Komunikaty prasowe

Skuteczna akcja reanimacyjna – Port Lotniczy Kraków – Balice

12 października br. w porcie lotniczym Kraków – Balice funkcjonariusze Straży Granicznej z pomocą zespołu medycznego Scanmed Multimedis SA podjęli skuteczną akcję reanimacyjną, ratując życie podróżnego, obywatela Słowacji.

Do zdarzenia doszło w środę, przed południem, na terenie terminalu portu lotniczego. Jeden z pasażerów nagle zasłabł i osunął się na posadzkę, a osoby przebywające w pobliżu jak to często się zdarza, początkowo były zdezorientowane i biernie przyglądały się lub omijały leżącego bezwładnie człowieka.

Na szczęście natychmiast zareagowali funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy przechodzili w pobliżu. Jeden z nich, mł. chor. SG Jarosław Gajos umiejętnie podjął akcję reanimacyjną, a pozostali zabezpieczali teren, i wezwali karetkę Scanmed Multimedis dyżurującą na terenie portu lotniczego. W trakcie jego działań włączyło się do pomocy jeszcze dwóch mężczyzn.- Przechodzimy szkolenia udzielania pierwszej pomocy – mówi mł. chor. SG Jarosław Gajos – ale ćwiczenie z manekinem to nie to samo, co żywy człowiek, bo ta świadomość, że od skuteczności działania zależy życie chorego ma swoje znaczenie. Trzy razy ustawała akcja serca i trzykrotnie udawało mi się ją przywracać, a pomagała mi myśl, że czuwają i wspierają mnie koledzy, gotowi w każdej chwili zastąpić mnie, gdybym stracił siły. Jednak karetka przyjechała niezwłocznie i lekarz przejął ode mnie pacjenta. Najważniejsze, że się udało… bardzo się cieszę – dodaje Gajos.

Firma Scanmed Multimedis zajmująca się zabezpieczeniem medycznym Portu Lotniczego Kraków-Balice przysłała do komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej podziękowania za sprawne przeprowadzenie akcji ratowniczej. – Dzięki wzorowej postawie funkcjonariuszy Straży Granicznej akcja resuscytacyjna na terenie terminala międzynarodowego MPL Kraków-Balice skończyła się pełnym sukcesem – napisał Robert Widur, koordynator ds. zabezpieczenia medycznego Scanmed Multimedis.

Z poważaniem,

ppłk SG dr Marek Jarosiński Joanna Pydo

Rzecznik prasowy Rzecznik prasowy Scanmed Multimedis S.A.

Komenda Karpackiego Oddziału Tel. 602 102 734

Straży Granicznej w Nowym Sączu

Tel. 665-998-804

Niniejszym informujemy, że funkcję Dyrektora Medycznego Szpitala Św. Rafała w Krakowie objął Pan Profesor Ryszard Gajdosz, natomiast funkcję Dyrektora Operacyjnego – Pani Agnieszka Sak-Ciężadło.

Profesor Ryszard Gajdosz od ponad 8 lat związany jest z Grupą Scanmed, a od 2012 r. piastuje stanowisko Ordynatora Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w naszym Szpitalu. Pan Profesor to specjalista o nieprzeciętnych kwalifikacjach oraz wyjątkowym podejściu do Pacjentów. Jest niekwestionowanym autorytetem w środowisku medycznym.

Zainteresowania naukowe i zawodowe Prof. Gajdosza obejmują urazy czaszkowo-mózgowe, ciężkie zakażenia, niewydolność oddechową, zaburzenia immunologiczne w anestezjologii i intensywnej terapii. Pan Profesor jest współautorem Ogólnopolskiego Programu Kontroli Zakażeń Szpitalnych oraz Wytycznych Postępowania Anestezjologicznego w zakresie znieczuleń przewodowych w warunkach okołooperacyjnej profilaktyki przeciwzakrzepowej. Jest członkiem m.in. Amerykańskiego Towarzystwa Anestezji Regionalnej, Europejskiego Towarzystwa Anestezjologów, Polskiego Towarzystwo Zakażeń Wewnątrzszpitalnych, Polskiej Akademii Nauk, a także wiceprezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Stanów Nagłych i Katastrof. Pan Profesor wykłada w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W sierpniu br. otrzymał wysoką nagrodę Państwową nadaną przez Ministra Zdrowia „Za zasługi dla ochrony zdrowia”.

Pani Agnieszka Sak-Ciężadło jest absolwentką kierunku Zdrowie Publiczne Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest związana ze Scanmedem od 2008 r., pracując w Szpitalu Św. Rafała od początku jego działalności. Od ponad 7 lat jest odpowiedzialna za nadzór nad Administracją Medyczną Szpitala oraz organizację udzielania świadczeń. Od 2015 r. koordynuje opracowanie oraz wdrożenie standardów realizacji usług medycznych w zakresie elektronicznej dokumentacji medycznej w Grupie Scanmed.

×