Komunikaty prasowe

Skuteczna akcja reanimacyjna – Port Lotniczy Kraków – Balice

12 października br. w porcie lotniczym Kraków – Balice funkcjonariusze Straży Granicznej z pomocą zespołu medycznego Scanmed Multimedis SA podjęli skuteczną akcję reanimacyjną, ratując życie podróżnego, obywatela Słowacji.

Do zdarzenia doszło w środę, przed południem, na terenie terminalu portu lotniczego. Jeden z pasażerów nagle zasłabł i osunął się na posadzkę, a osoby przebywające w pobliżu jak to często się zdarza, początkowo były zdezorientowane i biernie przyglądały się lub omijały leżącego bezwładnie człowieka.

Na szczęście natychmiast zareagowali funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy przechodzili w pobliżu. Jeden z nich, mł. chor. SG Jarosław Gajos umiejętnie podjął akcję reanimacyjną, a pozostali zabezpieczali teren, i wezwali karetkę Scanmed Multimedis dyżurującą na terenie portu lotniczego. W trakcie jego działań włączyło się do pomocy jeszcze dwóch mężczyzn.- Przechodzimy szkolenia udzielania pierwszej pomocy – mówi mł. chor. SG Jarosław Gajos – ale ćwiczenie z manekinem to nie to samo, co żywy człowiek, bo ta świadomość, że od skuteczności działania zależy życie chorego ma swoje znaczenie. Trzy razy ustawała akcja serca i trzykrotnie udawało mi się ją przywracać, a pomagała mi myśl, że czuwają i wspierają mnie koledzy, gotowi w każdej chwili zastąpić mnie, gdybym stracił siły. Jednak karetka przyjechała niezwłocznie i lekarz przejął ode mnie pacjenta. Najważniejsze, że się udało… bardzo się cieszę – dodaje Gajos.

Firma Scanmed Multimedis zajmująca się zabezpieczeniem medycznym Portu Lotniczego Kraków-Balice przysłała do komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej podziękowania za sprawne przeprowadzenie akcji ratowniczej. – Dzięki wzorowej postawie funkcjonariuszy Straży Granicznej akcja resuscytacyjna na terenie terminala międzynarodowego MPL Kraków-Balice skończyła się pełnym sukcesem – napisał Robert Widur, koordynator ds. zabezpieczenia medycznego Scanmed Multimedis.

Z poważaniem,

ppłk SG dr Marek Jarosiński Joanna Pydo

Rzecznik prasowy Rzecznik prasowy Scanmed Multimedis S.A.

Komenda Karpackiego Oddziału Tel. 602 102 734

Straży Granicznej w Nowym Sączu

Tel. 665-998-804