Aktualności

operacjaaktu 7 kwietnia 2016

Scanmed Szpital św. Rafała w Krakowie pionierem w zakresie wykorzystania nowych technologii ortopedycznych

Nowa generacja implantów ortopedycznych do rekonstrukcji stawu barkowego została po raz pierwszy użyta w Polsce. W marcu w Scanmed Szpitalu św. Rafała zostały wykonane dwa pierwsze w naszym kraju zabiegi operacyjne z użyciem tej technologii.

Nowoczesne, bezwęzłowe implanty służą do naprawy niestabilności stawu barkowego, zarówno w ostrych, pourazowych przypadkach, jak i w sytuacji przewlekłych, wieloletnich niestabilności.

― Pierwszą operowaną pacjentką była zawodniczka Kadry Polskiego Związku Narciarskiego w Snowboardzie z ostrą pourazową niestabilnością barku, po wypadku podczas treningu na lodowcu – mówi dr Stanisław Szymanik – Ordynator Ortopedii Szpitala Św. Rafała ― Drugim pacjentem był mężczyzna z wieloletnią przewlekłą niestabilnością barku, która również była skutkiem doznanego wiele lat wcześniej urazu podczas aktywności sportowej. Na dzień dzisiejszy możemy mówić o pełnym sukcesie – dodaje dr Stanisław Szymanik.

Zabiegi zostały wykonane techniką artroskopową, zapewniającą minimalnie inwazyjny dostęp do barku oraz znacznie skracającą czas leczenia pooperacyjnego.

― Dzięki użyciu nowej generacji implantów czas zabiegów operacyjnych znacznie się skrócił. Obecnie zabiegi rekonstrukcji w niestabilności barku trwają poniżej godziny. Zdecydowanie krótszy jest także czas rehabilitacji ― planowany powrót do pełnej aktywności sportowej dla operowanych pacjentów to około 10-12 tygodni – wyjaśnia  dr Stanisław Szymanik.  

A Stach POP UP 2

×