Komunikaty prasowe

Pierwszy w Polsce zabieg podwieszenia macicy nowoczesną metodą laparoskopową

16 sierpnia 2014 roku zespół ginekologów ze Szpitala św. Rafała z powodzeniem przeprowadził innowacyjny zabieg podwieszania macicy metodą laparoskopową, która pozwala na wykonywanie operacji bez konieczności tradycyjnego otwierania jamy brzusznej – tzw. laparoskopową hysterosakropexię (HYSA). Szpital jest pierwszym ośrodkiem medycznym w Polsce wykonującym ten zabieg.

– Dzięki możliwościom, które daje współczesna medycyna, w przypadku obniżenia lub wypadnięcia macicy nie jest już konieczne całkowite usunięcie zdrowego narządu. W chwili obecnej jesteśmy w stanie wykonać zabieg zawieszenia macicy stosując implanty (taśmy), rekonstruując więzadła krzyżowo-maciczne i zachowując w ten sposób wszystkie narządy rozrodcze kobiety. Jest to niewątpliwie najlepsze rozwiązanie dla kobiet zmagających się z tym problemem – mówi dr Paweł Szymanowski, uroginekolog ze Szpitala św. Rafała w Krakowie.

Do tej pory w większości przypadków zerwania więzadeł krzyżowo-macicznych konieczne było usunięcie macicy. W ostatnich latach najczęściej stosowaną w takim przypadku operacją była laparoskopowa hysterektomia nadszyjkowa (LASH), czyli laparoskopowe usunięcie trzonu macicy, a następnie zawieszenie szyjki macicy na kości krzyżowej. Operacje tego typu są jednak bardziej inwazyjne i wiążą się z większym bólem pooperacyjnym oraz większym ryzykiem operacyjnym w porównaniu z metodą HYSA.

Hysterosakropexia laparoskopowa (HYSA) jest metodą operacyjną opracowaną przez prof. Marcina Jóźwika. Polega na zawieszaniu macicy obustronnie na kości krzyżowej z wykorzystaniem specjalnych taśm. Operacja HYSA była już wielokrotnie wykonywana w niemieckich klinikach i wzbudziła duże zainteresowanie. Z tego względu zostanie zaprezentowana we wrześniu przez prof. Marcina Jóźwika na kongresie Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Endoskopowej w Brukseli oraz w październiku przez dr Pawła Szymanowskiego na kongresie Europejskiego Towarzystwa Uroginekologicznego w Atenach.

***

Grupa Scanmed Multimedis jest od ponad 10 lat liderem w tworzeniu pełnoprofilowej prywatnej opieki medycznej w Polsce. W ramach Grupy, Pacjentom świadczone są kompleksowe usługi medyczne – od konsultacji lekarskich, poprzez diagnostykę, badania analityczne, transporty medyczne i wizyty domowe, aż po leczenie szpitalne. Grupa świadczy usługi medyczne w 11 miastach w Polsce, oferując usługi w ramach 28 wielospecjalistycznych centrów medycznych, sieci ponad 650 placówek partnerskich i pełnoprofilowego Szpitala św. Rafała w Krakowie.

\

Aby dowiedzieć się więcej o działalności Grupy, odwiedź stronę: www.multimedis.pl, www.scanmed.pl, www.swrafal.pl

Kontakt dla mediów: Żenia Karona, tel. 500 114 401, e-mail: zenia.karona@scanmed.pl