Komunikaty prasowe

Odzyskana Kobiecość w Szpitalu św. Rafała

Już od 21 lutego w Galerii Sztuki Szpitala św. Rafała w Krakowie otwarta będzie wystawa „Odzyskana kobiecość”. Prezentowane zdjęcia, których autorką jest Terry Lorant pokazują sylwetki 21 kobiet po zabiegu rekonstrukcji piersi. Do każdego zdjęcia dołączona jest historia bohaterki. Patronat honorowy nad wystawą objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

„Na moją chorobę patrzę jak na niewielki życiowy zakręt – jutro znów wstanie słońce, a ja chcę wstać razem z nim” – to słowa jednej z bohaterek zdjęć, która, podobnie jak kobiety z pozostałych fotografii, przeszła zabiegi mastektomii i rekonstrukcji piersi. Prace, które zostaną zaprezentowane na wystawie „Odzyskana kobiecość”, pochodzą z albumu „Reconstructing Aphrodite” autorstwa m.in. Terry Lorant. Przedstawiają one akty kobiet, które zdecydowały się na zabieg rekonstrukcji piersi. Równocześnie każde zdjęcie opowiada osobną historię oraz pokazuje na różny sposób uczucia i refleksje fotografowanych kobiet. Te 21 kobiet, w wieku miedzy 27 a 78 lat , miało do opowiedzenia różne historie – łączy je jedno – rak piersi – i to, że wszystkie one znalazły receptę na to, by żyć i cieszyć się życiem mimo wszystko. Wszystkie zgodziły się na to, by podzielić się sobą, swoimi rodzinami i historiami, po to by inne kobiety nie musiały samotnie przechodzić przez ten bolesny proces.

– Organizacja wystawy w Krakowie ma na celu rozpoczęcie dyskusji na temat problematyki nowotworów piersi i ich rekonstrukcji po leczeniu onkologicznym. Poruszenie tematu raka piersi w tak nietypowy sposób, jakim jest prezentacja fotografii przedstawiających akty kobiet po rekonstrukcji piersi, ma służyć przełamywaniu panujących w świadomości ludzi stereotypów. Ma również dać wsparcie i inspirację kobietom walczącym z chorobą. Ekspozycja w Szpitalu św. Rafała to inicjatywa lekarzy pracujących w Centrum Rekonstrukcji Piersi tej placówki, którzy każdego dnia podczas swojej pracy przyglądają się kobiecym dramatom – mówi Józefa Job, dyrektor Szpitala św. Rafała.

O tym, że problem rekonstrukcji piersi jest często pomijany w debacie publicznej najlepiej świadczą statystyki. W Stanach Zjednoczonych w 2010 roku odnotowano 93 tyś. operacji rekonstrukcji piersi. Zagraniczne ośrodki podają, że 45% kobiet, którym zaproponowano zabieg rekonstrukcji, poddaje się tej operacji. Ze względu na brak rejestru nie znamy dokładnej liczby operacji odtwórczych piersi wykonywanych rocznie w Polsce. Na podstawie danych Centrum Onkologii w Warszawie z 2000 roku można szacować, że w tamtym okresie wykonywano około 100-150 operacji odtwórczych piersi, a więc poddało się im około 1–1,5% kobiet, u których rozpoznano w tym czasie nowotwór.

Niedawno powstałe Centrum Rekonstrukcji Piersi Szpitala św. Rafała w Krakowie to jedna z pierwszych w Małopolsce jednostek specjalizujących się w zabiegach rekonstrukcyjnych po leczeniu onkologicznym.

Wystawa potrwa do 20.03.2013. Wstęp na nią jest bezpłatny.

Więcej informacji na temat wystawy „Odzyskana kobiecość. Fotografie Terry Lorant” znajdą Państwo na stronie www.swrafal.pl

Niniejszym informujemy, że funkcję Dyrektora Medycznego Szpitala Św. Rafała w Krakowie objął Pan Profesor Ryszard Gajdosz, natomiast funkcję Dyrektora Operacyjnego – Pani Agnieszka Sak-Ciężadło.

Profesor Ryszard Gajdosz od ponad 8 lat związany jest z Grupą Scanmed, a od 2012 r. piastuje stanowisko Ordynatora Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w naszym Szpitalu. Pan Profesor to specjalista o nieprzeciętnych kwalifikacjach oraz wyjątkowym podejściu do Pacjentów. Jest niekwestionowanym autorytetem w środowisku medycznym.

Zainteresowania naukowe i zawodowe Prof. Gajdosza obejmują urazy czaszkowo-mózgowe, ciężkie zakażenia, niewydolność oddechową, zaburzenia immunologiczne w anestezjologii i intensywnej terapii. Pan Profesor jest współautorem Ogólnopolskiego Programu Kontroli Zakażeń Szpitalnych oraz Wytycznych Postępowania Anestezjologicznego w zakresie znieczuleń przewodowych w warunkach okołooperacyjnej profilaktyki przeciwzakrzepowej. Jest członkiem m.in. Amerykańskiego Towarzystwa Anestezji Regionalnej, Europejskiego Towarzystwa Anestezjologów, Polskiego Towarzystwo Zakażeń Wewnątrzszpitalnych, Polskiej Akademii Nauk, a także wiceprezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Stanów Nagłych i Katastrof. Pan Profesor wykłada w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W sierpniu br. otrzymał wysoką nagrodę Państwową nadaną przez Ministra Zdrowia „Za zasługi dla ochrony zdrowia”.

Pani Agnieszka Sak-Ciężadło jest absolwentką kierunku Zdrowie Publiczne Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest związana ze Scanmedem od 2008 r., pracując w Szpitalu Św. Rafała od początku jego działalności. Od ponad 7 lat jest odpowiedzialna za nadzór nad Administracją Medyczną Szpitala oraz organizację udzielania świadczeń. Od 2015 r. koordynuje opracowanie oraz wdrożenie standardów realizacji usług medycznych w zakresie elektronicznej dokumentacji medycznej w Grupie Scanmed.

×