Komunikaty prasowe

Odzyskana Kobiecość w Szpitalu św. Rafała

Już od 21 lutego w Galerii Sztuki Szpitala św. Rafała w Krakowie otwarta będzie wystawa „Odzyskana kobiecość”. Prezentowane zdjęcia, których autorką jest Terry Lorant pokazują sylwetki 21 kobiet po zabiegu rekonstrukcji piersi. Do każdego zdjęcia dołączona jest historia bohaterki. Patronat honorowy nad wystawą objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

„Na moją chorobę patrzę jak na niewielki życiowy zakręt – jutro znów wstanie słońce, a ja chcę wstać razem z nim” – to słowa jednej z bohaterek zdjęć, która, podobnie jak kobiety z pozostałych fotografii, przeszła zabiegi mastektomii i rekonstrukcji piersi. Prace, które zostaną zaprezentowane na wystawie „Odzyskana kobiecość”, pochodzą z albumu „Reconstructing Aphrodite” autorstwa m.in. Terry Lorant. Przedstawiają one akty kobiet, które zdecydowały się na zabieg rekonstrukcji piersi. Równocześnie każde zdjęcie opowiada osobną historię oraz pokazuje na różny sposób uczucia i refleksje fotografowanych kobiet. Te 21 kobiet, w wieku miedzy 27 a 78 lat , miało do opowiedzenia różne historie – łączy je jedno – rak piersi – i to, że wszystkie one znalazły receptę na to, by żyć i cieszyć się życiem mimo wszystko. Wszystkie zgodziły się na to, by podzielić się sobą, swoimi rodzinami i historiami, po to by inne kobiety nie musiały samotnie przechodzić przez ten bolesny proces.

– Organizacja wystawy w Krakowie ma na celu rozpoczęcie dyskusji na temat problematyki nowotworów piersi i ich rekonstrukcji po leczeniu onkologicznym. Poruszenie tematu raka piersi w tak nietypowy sposób, jakim jest prezentacja fotografii przedstawiających akty kobiet po rekonstrukcji piersi, ma służyć przełamywaniu panujących w świadomości ludzi stereotypów. Ma również dać wsparcie i inspirację kobietom walczącym z chorobą. Ekspozycja w Szpitalu św. Rafała to inicjatywa lekarzy pracujących w Centrum Rekonstrukcji Piersi tej placówki, którzy każdego dnia podczas swojej pracy przyglądają się kobiecym dramatom – mówi Józefa Job, dyrektor Szpitala św. Rafała.

O tym, że problem rekonstrukcji piersi jest często pomijany w debacie publicznej najlepiej świadczą statystyki. W Stanach Zjednoczonych w 2010 roku odnotowano 93 tyś. operacji rekonstrukcji piersi. Zagraniczne ośrodki podają, że 45% kobiet, którym zaproponowano zabieg rekonstrukcji, poddaje się tej operacji. Ze względu na brak rejestru nie znamy dokładnej liczby operacji odtwórczych piersi wykonywanych rocznie w Polsce. Na podstawie danych Centrum Onkologii w Warszawie z 2000 roku można szacować, że w tamtym okresie wykonywano około 100-150 operacji odtwórczych piersi, a więc poddało się im około 1–1,5% kobiet, u których rozpoznano w tym czasie nowotwór.

Niedawno powstałe Centrum Rekonstrukcji Piersi Szpitala św. Rafała w Krakowie to jedna z pierwszych w Małopolsce jednostek specjalizujących się w zabiegach rekonstrukcyjnych po leczeniu onkologicznym.

Wystawa potrwa do 20.03.2013. Wstęp na nią jest bezpłatny.

Więcej informacji na temat wystawy „Odzyskana kobiecość. Fotografie Terry Lorant” znajdą Państwo na stronie www.swrafal.pl