Media o nas

Nowy sposób na chorobę milionów Polek

Niewydolność żylna dotyka coraz większej liczby Polek. Schorzenie i jego objawy dotyczą także i młodych kobiet. U podłoża choroby bez wątpienia leżą geny, jednak styl życia, jaki prowadzimy nasila kłopoty z żyłami i przesuwa granicę wieku chorujących kobiet.

Niewydolność żylna, kojarzona głównie z żylakami kończyn dolnych i pajączkami to schorzenie o wiele bardzie złożone. Zazwyczaj pierwsze objawy schorzenia są bagatelizowane, gdyż nie ma objawów, które mogłyby nas zmusić do wizyty u lekarza. To błąd, gdyż współczesna medycyna proponuje rozwiązania, które mogą ustrzec przed nasileniem się choroby i powikłaniami – mówi chirurg Roman Kuśnierczyk z Scanmed Multimedis.

Obejrzyj nogi wieczorem!

Pierwsze kłopoty ze zdrowiem żył objawiają się dość niewinnie – opuchlizna wokół kostek, uczucie zmęczenia nóg. A to już sygnał, żeby udać się do lekarza, dlaczego? W początkowej fazie choroby zmiany zachodzą głównie w obrębie żył, których po prostu nie widzimy. Zaniedbania prowadzą jednak do powstania żylaków lub pajączków. Poszerzenia żył powierzchownych świadczą o uszkodzonych zastawkach tego układu lub o złym przepływie krwi pomiędzy żyłami głębokimi, a powierzchownymi. Widoczne powiększenie się żył, zmusza kobiety do przyjścia do lekarza. To jest jeden z ostatnich momentów, by działając, ochronić zdrowie przed następstwami choroby. W takich przypadkach najlepszą rozwiązaniem jest operacja metodą RFITT (Radiofrequency Induced Thermotherapy) Celon. Przy czym zabieg ma naprawdę mało wspólnego z operacją, gdyż jedyną raną jest nakłucie igły – komentuje dr Kuśnierczyk. Żyły z biegiem lat stają się mniej elastyczne i gorzej pracują. Wpływ na taki stan mają przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, stojąca lub siedząca praca, chodzenie na wysokich obcasach, zaburzenia hormonalne czy ekspozycja na ciepło.

Zdrowe nogi w każdym wieku?

Zabieg RFITT Celon może być stosowany w każdym wieku i w każdym stopniu niewydolności żylnej z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że rodzaj stosowanego znieczulenia pozwala operować Pacjentów obciążonych współistniejącymi chorobami układu krążenia i układu oddechowego. Niewielki uraz operacyjny, czyli ślad po ukłuciu igłą, nie stanowi zagrożenia dla prawidłowego i szybkiego powrotu do zdrowia – Pacjent nie ma krwiaków, obrzęków na nodze, które tworzą się po usuwaniu żył tradycyjnymi metodami. Znikome dolegliwości pooperacyjne nie wymagają także przyjmowania silnych leków przeciwbólowych – tłumaczy dr Kuśnierczyk.

Operacja nową metodą leczenia

Operacja żylaków metodą RFITT (Radiofrequency Induced Thermotherapy) Celon to leczenie żylaków polegające na zamykaniu niewydolnego pnia żylnego za pomocą wprowadzonego do żyły aplikatora fal o częstotliwości radiowej. Mówi specjalista Scanmed Multimedis: bardzo ważnym elementem operacji jest to, że w jej trakcie ilość dostarczanej energii jest automatycznie dozowana z komputerową kontrolą. W ten sposób wyeliminowano ryzyko przegrzania lub uszkodzenia tkanek oraz powikłań. Z kolei dzięki USG, lekarz przeprowadzający zabieg widzi i ocenia na bieżąco, natychmiastowy efekt i skuteczność terapii RFITT – To z kolei bezpośrednio przekłada się na komfort, ostateczny wynik i bezpieczeństwo Pacjenta po zabiegu. Pacjent wychodzi do domu z założoną pończochą uciskową bez dolegliwości bólowych, które uniemożliwiałyby codzienną aktywność.

Żylaki kończyn dolnych zależne są od niewydolności żył powierzchownych – żyły odpiszczelowej, odstrzałkowej lub żył przeszywających – łączą one żyły układu powierzchownego z głębokim. Na pierwszy rzut oka jako lekarz z doświadczeniem, mogę przypuszczać co jest przyczyną, ale tylko dokładne badanie USG daje mi odpowiedź, z jakim kłopotem natury zdrowotnej mam do czynienia. Leczenie metodą RFITT Celon na pewno stanowi kolejny krok w przód, a może doszliśmy właśnie do końca poszukiwań idealnej metody leczenia żylaków? Czas pokaże – kończy dr Kuśnierczyk.

  • http://www.stylownik.pl/a-4232-nowy-sposob-na-chorobe-milionow-polek.html
  • http://www.zadbajozdrowie.com/a-6092-nowy-sposob-na-chorobe-milionow-polek.html
  • http://www.abcgospodyni.pl/kobiety.html
  • http://zdrowie.w.polsce.biz/a-7596-nowy-sposob-na-chorobe-milionow-polek.html
  • http://www.ikoniec.pl/a-7426-nowy-sposob-na-chorobe-milionow-polek.html
  • http://www.thefoo.pl/a-9336-nowy-sposob-na-chorobe-milionow-polek.html
  • http://epracownik.edu.pl/a-8999-nowy-sposob-na-chorobe-milionow-polek.html
  • http://bzpb.com.pl/a-7154-nowy-sposob-na-chorobe-milionow-polek.html

Niniejszym informujemy, że funkcję Dyrektora Medycznego Szpitala Św. Rafała w Krakowie objął Pan Profesor Ryszard Gajdosz, natomiast funkcję Dyrektora Operacyjnego – Pani Agnieszka Sak-Ciężadło.

Profesor Ryszard Gajdosz od ponad 8 lat związany jest z Grupą Scanmed, a od 2012 r. piastuje stanowisko Ordynatora Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w naszym Szpitalu. Pan Profesor to specjalista o nieprzeciętnych kwalifikacjach oraz wyjątkowym podejściu do Pacjentów. Jest niekwestionowanym autorytetem w środowisku medycznym.

Zainteresowania naukowe i zawodowe Prof. Gajdosza obejmują urazy czaszkowo-mózgowe, ciężkie zakażenia, niewydolność oddechową, zaburzenia immunologiczne w anestezjologii i intensywnej terapii. Pan Profesor jest współautorem Ogólnopolskiego Programu Kontroli Zakażeń Szpitalnych oraz Wytycznych Postępowania Anestezjologicznego w zakresie znieczuleń przewodowych w warunkach okołooperacyjnej profilaktyki przeciwzakrzepowej. Jest członkiem m.in. Amerykańskiego Towarzystwa Anestezji Regionalnej, Europejskiego Towarzystwa Anestezjologów, Polskiego Towarzystwo Zakażeń Wewnątrzszpitalnych, Polskiej Akademii Nauk, a także wiceprezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Stanów Nagłych i Katastrof. Pan Profesor wykłada w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W sierpniu br. otrzymał wysoką nagrodę Państwową nadaną przez Ministra Zdrowia „Za zasługi dla ochrony zdrowia”.

Pani Agnieszka Sak-Ciężadło jest absolwentką kierunku Zdrowie Publiczne Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest związana ze Scanmedem od 2008 r., pracując w Szpitalu Św. Rafała od początku jego działalności. Od ponad 7 lat jest odpowiedzialna za nadzór nad Administracją Medyczną Szpitala oraz organizację udzielania świadczeń. Od 2015 r. koordynuje opracowanie oraz wdrożenie standardów realizacji usług medycznych w zakresie elektronicznej dokumentacji medycznej w Grupie Scanmed.

×