Centrum prasowe

Niepełnosprawni na rynku pracy

Szanowni Państwo,

Już 6 listopada Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz Fundacja Łódź Akademicka zorganizują na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej konferencję pn. „Niepełnosprawni na rynku pracy”. To już druga edycja konferencji, w trakcie której podejmiemy temat aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami starając się zwiększyć ich szanse na rynku pracy. Pierwsza edycja spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników.

Celem spotkania jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym bezpośredniego kontaktu z pracodawcami oraz realizacja działań, które zwiększą ich szansę na znalezienie właściwej dla siebie praktyki czy stażu.

- Jedynie 20% osób z niepełnosprawnościami w Polsce jest aktywnych zawodowo. Na zachodzie Europy co druga osoba w tej grupie posiada pracę. Zmiana tej statystyki będzie możliwa dzięki kompleksowym działaniom wielu osób i instytucji wychodzącym naprzeciw problemom osób
z niepełnosprawnościami. Każdego roku w trakcie konferencji staramy się promować instytucje
oraz przedsiębiorców którzy wykazują się społeczną wrażliwością  i tworzą nowe miejsca a także  produkty dotyczące szeroko rozumianej niepełnosprawności, rehabilitacji czy opieki zdrowotnej. Nasza konferencja stała się platformą do dyskusji dla przedstawicieli gospodarki, środowiska akademickiego oraz reprezentantów ze świata medycznego – mówi Hubert Gęsiarz, Prezes Fundacji Łódź Akademicka.

Partnerem medycznym konferencji zostały centra kardiologii Allenort należące do Grupy Scanmed.

- W kontekście niepełnosprawności zapomina się bardzo często o tzw. niepełnosprawności nabytej. Następuje ona między innymi po przebytych zawałach czy udarach. Obecnie w debacie publicznej mało miejsca poświęca się kardiologii, a należy pamiętać, że choroby układu krążenia są główną przyczyną nabytej niepełnosprawności. Łódzka konferencja jest dobrą okazją, aby o tym problemie porozmawiać i podjąć działania, które pozwolą zmienić niedobre dla nas statystyki – dodaje dr hab. med. Tomasz Pawłowski z Centrum Kardiologii Allenort, Tomaszów Mazowiecki.

Organizacja konferencji, która podda szerokiej dyskusji temat wejścia na rynek pracy osób z niepełnosprawnościami pozwoli na dostrzeżenie szerokiego problemu jakim jest właściwa organizacja zakładu pracy pod kątem realizacji praktyk i staży dla tej grupy. Poruszony temat pozwoli na dyskusję osób niepełnosprawnych z pracodawcami, ale również z władzami uczelni wyższych, władzami lokalnych samorządów i instytucji odpowiadających za politykę społeczną naszego regionu, jak i całego kraju.

Liczymy na ok. 100 uczestników, którymi będą osoby niepełnosprawne, pełnomocnicy uczelni wyższych ds. osób niepełnosprawnych, pracodawcy, studenci oraz szerokie grono zainteresowane tematyką osób niepełnosprawnych.

Studenci niepełnosprawni biorą udział w wydarzeniu bezpłatnie.

Informujemy, że o godz. 11.30 odbędzie się konferencja prasowa.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.

ul. ks. bp. Tymienieckiego 22/24

90-349 Łódź

W konferencji udział wezmą:

  1. Jan Mela – gość specjalny konferencji.
  2. Marcin Kwintkiewicz – rzecznik prasowy Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomciznej.
  3. Justyna Wojtczak – Dyrektor Biura Obsługi Studiów – Uniwersytet Medyczny w Łodzi.
  4. Hubert Gęsiarz – Prezes Fundacji Łódź Akademicka.
  5. Marek Barański – Prezes Fundacji Scanmed.
  6. Przedstawiciel POPON.
  7. Parakolarze (opis grupy poniżej).

Podopieczni Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zdobyli tylko w tym sezonie aż 9 medali imprez mistrzowskich (ME i MŚ) oraz 22 medale Mistrzostw Polski. Największymi sukcesami pochwalić się mogą zawodnicy naszej kadry narodowej w parakolarstwie. Para Marcin Polak / Michał Ładosz rozpoczęła sezon znakomitym brązowym medalem Mistrzostw Świata w Parakolarstwie Torowym w holenderskim Appeldorn. Na tej samej imprezie dwa srebrne medale zdobyła Anna Harkowska. Prawdziwą polską dominację nasi zawodnicy pokazali jednak w lipcu na szosowych Mistrzostwach Świata w Parakolarstwie w szwajcarskim Nottwil. Mazurek Dąbrowskiego rozbrzmiewał dla nich aż trzykrotnie. Najpierw w wyścigu indywidualnym na czas tęczowe koszulki ze stoperem oraz tytuł Mistrzów Świata przybrali Iwona Podkościelna i Aleksandra Wnuczek oraz Marcin Polak i Michał Ładosz. Trzy dni później para Podkościelna/Wnuczek triumfowała również w wyścigu ze startu wspólnego. Męski tandem uplasował się zaraz za podium. Nie zawiodła również Anna Harkowska, która ponownie dwukrotnie stawała na drugim stopniu podium uzyskując tym samym tytuł Wicemistrzyni Świata. Występ w Szwajcarii to zdecydowanie najlepszy wynik naszej reprezentacji w historii. Oby tak dalej do Paraolimpiady w Rio.

 

Więcej informacji na stronie www.niepelnosprawni.lodzakademicka.pl

Serdecznie zapraszamy.

 

 

Osoba do kontaktu:

Hubert Gęsiarz

Prezes

Fundacja Łódź Akademicka

tel. 510 932 299

A Stach POP UP 2

×