Komunikaty prasowe

Karmienie piersią – dobre dla dziecka i mamy

Na co dzień spotykamy się z różnymi poglądami i opiniami na temat karmienia piersią oraz laktacji. Nie brakuje zarówno ich zwolenników, jak i przeciwników. Natłok często sprzecznych informacji nie ułatwia wyboru świeżo upieczonym mamom. O tym, dlaczego karmienie piersią jest tak ważne zarówno dla matki, jak i dziecka opowiada Małgorzata Szczepulska-Kowalczyk, pediatra z Centrum Medycznego Scanmed Multimedis.

Coraz częściej w mediach temat kamienia piersią poddawany jest szerokiej dyskusji. Czy można mówić o pewnego rodzaju modzie na karmienie?

Nie ukrywam, że byłoby świetnie gdyby wśród kobiet taka moda faktycznie istniała. Póki co, ich świadomość na temat karmienia pokarmem naturalnym wciąż rośnie, głównie za sprawą Internetu i prasy, gdzie poznają wiele niezbędnych informacji związanych z laktacją. Ponadto świeżo upieczone mamy mogą skorzystać z porad tzw. doradców laktacyjnych bądź też szkół rodzenia.

Z jakich najczęściej powodów matki nie mogą karmić piersią?

Problemy z laktacją w początkowym okresie karmienia nie należą wcale do rzadkości i choć kłopoty mogą wydawać nam się trudne do przezwyciężenia, często wystarczy umiejętnie pobudzić produkcję pokarmu. Jedną z głównych przeszkód w takiej sytuacji jest brak wsparcia, zarówno ze strony najbliższych osób, jak i personelu medycznego, a co za tym idzie brak rzetelnych informacji. Dotyczy to szczególnie kobiet mieszkających w mniejszych miasteczkach lub na wsiach. Dlatego też środowisko medyczne, szczególnie położnicze, powinno skupić swoją uwagę i działania na rozwiązaniu przyczyn problemów związanych z karmieniem piersią zamiast proponować gotowe rozwiązania, np. karmienie mlekiem modyfikowanym.

Oczywiście istnieją również zdrowotne przeciwwskazania dotyczące karmienia piersią, zarówno po stronie dziecka, jak i matki. W pierwszym przypadku są to m.in.: galaktozemia (wrodzone zaburzenie przemiany cukrów), wrodzona nietolerancja laktozy bądź też choroba syropu klonowego (choroba genetyczna, zaburzenie metabolizmu białek). Ze strony matki to m.in.: zażywanie środków odurzających i substancji psychotropowych, gruźlica oraz zakażenie wirusem HIV. Przeciwwskazań jest o wiele więcej, dlatego warto w tej sprawie skonsultować się z lekarzem lub doradcą laktacyjnym.

Dlaczego karmienie piersią jest tak ważne dla dziecka i matki?

Karmienie naturalne niesie za sobą szereg korzyści zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Mleko matki, z uwagi na dużą zawartość przeciwciał, wpływa pozytywnie na system odpornościowy malucha. Dzięki temu dziecko jest mniej podatne na choroby zakaźne układu pokarmowego, oddechowego, a także rzadziej jest hospitalizowane. U dzieci karmionych mlekiem mamy rzadziej występują objawy alergii lub ich manifestacje są mniej nasilone. Pozytywne efekty karmienia piersią widoczne są również w późniejszym latach – dzieci rzadziej są otyłe, rzadziej występuje u nich cukrzyca i nadciśnienie tętnicze.

Karmienie piersią jest zdrowe także dla mamy. U kobiet decydujących się na nie obserwuje się mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi, raka szyjki macicy, osteoporozy oraz złamań biodra w starszym wieku. Ponadto skróceniu ulega czas krwawienia w połogu, a kobieta szybciej powraca do formy sprzed ciąży. Oprócz udowodnionych korzyści zdrowotnych płynących z karmienia naturalnego, istotny jest również fakt, iż karmienie piersią buduje niezwykłą więź między mamą a dzieckiem.

Jak zachęciłaby Pani przyszłe mamy do karmienia piersią?

Mleko matki to najlepszy prezent, jaki matka może dać swojemu dziecku. Istnieje wiele badań naukowych potwierdzających pozytywny wpływ karmienia piersią. To rozwiązanie to inwestycja w zdrowie nie tylko dziecka, ale i matki. Dlatego najważniejsze jest szukanie rzetelnych i wiarygodnych informacji związanych z laktacją. Można je uzyskać między innymi w Szkole Rodzenia w Centrum Medycznym Scanmed Multimedis w Krakowie.

***

Grupa Scanmed Multimedis jest od ponad 10 lat liderem w tworzeniu pełnoprofilowej prywatnej opieki medycznej w Polsce. W ramach Grupy, Pacjentom świadczone są kompleksowe usługi medyczne – od konsultacji lekarskich, poprzez diagnostykę, badania analityczne, transporty medyczne i wizyty domowe, aż po leczenie szpitalne. Grupa świadczy usługi medyczne w 11 miastach w Polsce, oferując usługi w ramach 28 wielospecjalistycznych centrów medycznych, sieci ponad 650 placówek partnerskich i pełnoprofilowego Szpitala św. Rafała w Krakowie.

Aby dowiedzieć się więcej o działalności Grupy, odwiedź stronę: www.multimedis.pl, www.scanmed.pl, www.swrafal.pl

Kontakt dla mediów: Żenia Karona, tel. 500 114 401, e-mail: zenia.karona@scanmed.pl