Media o nas

Hemoroidy a ciąża

Mogłoby się wydawać, że tylko osoby prowadzące siedzący tryb życia i osoby starsze, cierpią na hemoroidy. Jednak również kobiety w ciąży są w grupie podwyższonego ryzyka. Ale czy każda przyszła mama musi obawiać się hemoroidów?

Główną przyczyną powstawania hemoroidów jest przeciążanie układu żylnego, czyli zaparcia, które bardzo często towarzyszą kobietom w ciąży – Bardzo duży wpływ na hemoroidy podczas ciąży ma ograniczona aktywność fizyczna kobiet, często leżący, lub siedzący tryb życia. Kolejnym czynnikiem jest ucisk macicy na żyły, który jest powodowany rozwijającym się płodem. Ponadto warto przypomnieć, że suplementacja preparatami żelaza może powodować zaparcia. W trakcie ciąży mamy też do czynienia ze zmianami hormonalnymi powodującymi zmniejszenie elastyczności naczyń krwionośnych, co również może prowadzić do powstawania hemoroidów – mówi dr Marek Woźniak.

Czy ciąża oznacza hemoroidy?

Oczywiście, że nie każda kobieta w ciąży ma hemoroidy, lecz należy zdawać sobie sprawę z tego, że ciąża może być przyczyną pojawienia się hemoroidów lub nasilenie wcześniejszych dolegliwości – mówi chirurg Marek Woźniak. Podczas ciąży niezwykle ważny jest zatem zarówno odpowiedni i bezpieczny wysiłek fizyczny, jak i dieta przyszłej mamy, mówi specjalista Scanmed Multimedis: zaleca się spożywanie dużej ilości warzyw, owoców, przyjmowanie płynów, aby zniwelować problem zaparć. Niezwykle ważne jest aby w momencie, kiedy zaparcia już się pojawią i spowodują hemoroidy również zdrowo się odżywiać, żeby łagodzić problem. Podczas ciąży niezwykle ważne są również odpowiednie ćwiczenia. Warto zapisać się na gimnastykę. Joga, ćwiczenia rozciągające oraz ćwiczenia odciążające kręgosłup wpływają na samopoczucie przyszłej mamy, mogą się również przyczynić do uniknięcia skutków siedzącego trybu życia, w tym też hemoroidów.

Jeżeli dolegliwości występowały przed ciążą, zawsze proponuję żeby najpierw rozpocząć leczenie, a potem planować ciążę. Jeżeli hemoroidy wystąpią dopiero w ciąży, to nie za wiele możemy zrobić. Wtedy warto zadbać o dietę i wdrożyć leczenie objawowe i czekamy do rozwiązania. Po rozwiązaniu ból może się nasilić, ale po czasie dolegliwości ulegają zmniejszeniu. Zazwyczaj trwa to kilka miesięcy i po tym czasie badamy Pacjentkę i decydujemy czy kwalifikuje się do leczenia czy problem zniknął – mówi chirurg Marek Woźniak.

Wizyta u lekarza

Problem hemoroidów jest krępujący, dlatego wizyta u lekarza może być stresująca, jednak nie należy się jej obawiać. Badanie polega na szczegółowym wywiadzie rodzinnym, a następnie oglądaniu bolesnej okolicy, badaniu per rectum (palcem), wykonaniu anoskopii, czyli wziernikowania na głębokość 8-10 cm anoskopem i to wszystko pozwala stwierdzić, z jaką chorobą mamy do czynienia – mówi chirurg Marek Woźniak. Badanie jest bezbolesne, trwa kilka minut. Po postawieniu diagnozy, następuje najczęściej leczenie zachowawcze, stosowane są leki w tabletkach, czopkach, maściach – mówi Chirurg Marek Woźniak. Jeżeli tego typu leczenie nie przynosi efektu, wtedy wskazane jest leczenie chirurgiczne, jednak w przypadku kobiet w ciąży jest ono niemożliwe.

Hemoron – nowa metoda na kłopot?

Hemoron jest innowacyjną metodą leczenia hemoroidów i aparatem o tej samej nazwie, wykorzystywanym podczas zabiegu. Metoda została opracowana w Stanach Zjednoczonych i polega na zastosowaniu jednobiegunowego prądu stałego, o niskim napięciu i wysokiej częstotliwości. Aparat służy do leczenia guzków krwawniczych odbytu. Metoda pozwala na obkurczenie naczyń doprowadzających do guzków krwawniczych, zmniejszając dopływ krwi i przywracając normalną wielkość guzków. Jest to jedna z nielicznych metod leczenia nieinwazyjnego, która swoimi efektami, zarówno bliskimi, jak i odległymi, dorównuje metodom operacyjnym – tłumaczy specjalista .

Metodą tą można leczyć niemal wszystkich Pacjentów, oprócz kobiet w ciąży i osób chorych na nowotwory. Mówi dr Woźniak: aparat najlepiej nadaje się do wczesnych stadiów guzków czyli I i II stopnia. Metoda sprawdza się również w leczeniu poważniejszych zmian chorobowych z tym, że wówczas zabiegów wykonujemy więcej. Zabieg jest alternatywą dla leczenia operacyjnego. Jest to metoda godna polecenia, gdyż nie wymaga znieczulenia Pacjenta i to jest dużą zaletą oraz nie jest obarczona powikłaniami – wyjaśnia.

  • http://www.stylownik.pl/a-4325-hemoroidy-a-ciaza.html
  • http://www.ekobieta.net/news/hemoroidy-ci%C4%85%C5%BCa
  • http://www.superpani.pl/Zdrowie/profilaktyka/ciaza_a_hemoroidy,934,0.html
  • http://mama.female.pl/artykul/14975/Hemoroidy-a-ci%C4%85%C5%BCa.html
  • http://zdrowie.w.polsce.biz/a-7191-hemoroidy-a-ciaza.html
  • http://www.zadbajozdrowie.com/a-6185-hemoroidy-a-ciaza.html
  • http://www.farmaceutyk.biz/a-6650-hemoroidy-a-ciaza.html
  • http://www.abcgospodyni.pl/mamy.html
  • http://www.idzieciaki.pl/a-374-hemoroidy-a-ciaza.html
  • http://www.my-kobiety.eu/a-9637-hemoroidy-a-ciaza.html

Niniejszym informujemy, że funkcję Dyrektora Medycznego Szpitala Św. Rafała w Krakowie objął Pan Profesor Ryszard Gajdosz, natomiast funkcję Dyrektora Operacyjnego – Pani Agnieszka Sak-Ciężadło.

Profesor Ryszard Gajdosz od ponad 8 lat związany jest z Grupą Scanmed, a od 2012 r. piastuje stanowisko Ordynatora Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w naszym Szpitalu. Pan Profesor to specjalista o nieprzeciętnych kwalifikacjach oraz wyjątkowym podejściu do Pacjentów. Jest niekwestionowanym autorytetem w środowisku medycznym.

Zainteresowania naukowe i zawodowe Prof. Gajdosza obejmują urazy czaszkowo-mózgowe, ciężkie zakażenia, niewydolność oddechową, zaburzenia immunologiczne w anestezjologii i intensywnej terapii. Pan Profesor jest współautorem Ogólnopolskiego Programu Kontroli Zakażeń Szpitalnych oraz Wytycznych Postępowania Anestezjologicznego w zakresie znieczuleń przewodowych w warunkach okołooperacyjnej profilaktyki przeciwzakrzepowej. Jest członkiem m.in. Amerykańskiego Towarzystwa Anestezji Regionalnej, Europejskiego Towarzystwa Anestezjologów, Polskiego Towarzystwo Zakażeń Wewnątrzszpitalnych, Polskiej Akademii Nauk, a także wiceprezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Stanów Nagłych i Katastrof. Pan Profesor wykłada w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W sierpniu br. otrzymał wysoką nagrodę Państwową nadaną przez Ministra Zdrowia „Za zasługi dla ochrony zdrowia”.

Pani Agnieszka Sak-Ciężadło jest absolwentką kierunku Zdrowie Publiczne Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest związana ze Scanmedem od 2008 r., pracując w Szpitalu Św. Rafała od początku jego działalności. Od ponad 7 lat jest odpowiedzialna za nadzór nad Administracją Medyczną Szpitala oraz organizację udzielania świadczeń. Od 2015 r. koordynuje opracowanie oraz wdrożenie standardów realizacji usług medycznych w zakresie elektronicznej dokumentacji medycznej w Grupie Scanmed.

×