Centrum prasowe

falu 20 lutego 2015

Dyrektor Medyczny Mistrzostw Świata w Falun lek. Stanisław Szymanik o tegorocznych zawodach.

W środę 18 lutego 2015 roku w Szwedzkim Falun uroczyście rozpoczęły się mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. Są to już szóste mistrzostwa organizowane w Szwecji. W tegorocznym programie medale zostaną rozdane w trzech dyscyplinach narciarstwa klasycznego, czyli w skokach narciarskich, narciarstwie klasycznym oraz w tzw. kombinacji norweskiej, która łączy te dwie dyscypliny.

„Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym to oprócz igrzysk olimpijskich główna impreza dla zawodników z całego świata w konkurencjach klasycznych. Zapowiada się ogromne święto dla wszystkich miłośników tego rodzaju sportów zimowych”mówi lek. Stanisław Szymanik, Dyrektor Medyczny Mistrzostw Świata w Falun, na co dzień pełniący funkcję Ordynatora Oddziału Ortopedii i Traumatologii Szpitala św. Rafała w Krakowie.

„Do moich głównych zadań jako Dyrektora Medycznego należy sprawowanie nadzoru nad pracą ekip medycznych poszczególnych reprezentacji, kontrola jakości zabezpieczenia medycznego dla zawodników oraz publiczności, a także kontrola antydopingowa. W celu zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa przed rozpoczęciem mistrzostw przeprowadziliśmy odprawy ze wszystkimi reprezentacjami uczestniczącymi w tegorocznych zawodach, jest ich ponad 50. Sprawdziliśmy wszystkie punkty pierwszej pomocy oraz transporty sanitarne, i mogę powiedzieć, że od strony medycznej zawody są doskonale zorganizowane.”dodaje.

Największą nadzieja na Mistrzostwach w Falun są Justyna Kowalczyk i Kamil Stoch. Pierwszą do walki o medale przystąpi Justyna, która już dziś stanie na starcie sprintu techniką klasyczną.

„Nasza ekipa jest dobrze przygotowana. Wszyscy zawodnicy są w optymalnej formie zdrowotnej bez przewlekłych kontuzji. Nikt się nie skarży na jakiekolwiek dolegliwości, dlatego liczymy na sporą liczbę medali”komentuje lek. Stanisław Szymanik.

Lek. Stanisław Szymanik od 2006 roku jest członkiem Komisji Medycznej FIS. Dwukrotnie obejmował stanowisko dyrektora medycznego mistrzostw świata juniorów w 2011 i 2014 roku. Był lekarzem polskiej reprezentacji na zimowych igrzyskach olimpijskich w Vancouver i Soczi, a także na zimowych, młodzieżowych igrzyskach olimpijskich w Innsbrucku. W 2014 roku Międzynarodowa Federacja Narciarska nominowała lek. Szymanika na stanowisko Dyrektora Medycznego Mistrzostw Świata 2015 w Falun, to pierwsze w historii takie wyróżnienie dla polskiego narciarstwa oraz dla polskiego lekarza.

***

Grupa Scanmed Multimedis jest od ponad 10 lat liderem w tworzeniu pełnoprofilowej prywatnej opieki medycznej w Polsce. W ramach Grupy, Pacjentom świadczone są kompleksowe usługi medyczne – od konsultacji lekarskich, poprzez diagnostykę, badania analityczne, transporty medyczne i wizyty domowe, aż po leczenie szpitalne. Grupa świadczy usługi medyczne w 18 miastach w Polsce, oferując usługi w ramach 35 wielospecjalistycznych centrów medycznych, sieci ponad 650 placówek partnerskich i pełnoprofilowego Szpitala św. Rafała w Krakowie.

Aby dowiedzieć się więcej o działalności Grupy, odwiedź stronę: www.scanmed.pl

Kontakt dla mediów: Żenia Karona, tel. 500 114 401, e-mail: zenia.karona@scanmed.pl