Komunikaty prasowe

Alzheimer – choroba, która dotyka całą rodzinę

W sytuacji kiedy osoba starsza ma problemy z wykonywaniem najprostszych czynności, coraz częściej brakuje jej słów, bywa rozdrażniona lub rozkojarzona – nie powinniśmy w nieskończoność przypisywać tego typu objawów starszemu wiekowi lub tłumaczeniu sobie, że znowu ma „gorszy dzień „ W ukryciu rozwijać się może schorzenie, które coraz częściej występuje wśród seniorów. Choroba Alzheimera w największym stopniu dotyka samego chorego, jednak pośrednio wpływa na całe jego otoczenie – rodzinę i bliskich. O tym jakie symptomy świadczą o rozwoju choroby, jak pomóc choremu by zachował samodzielność oraz gdzie szukać wsparcia opowiada lek. med. Ewa Jakubowicz – specjalista neurolog, Kierownik Oddziału Dziennego dla Seniorów Scanmed Multimedis.

Pani Doktor, proszę wyjaśnić na czym polega choroba Alzheimera?

Choroba Alzheimera, otępienie czy demencja to synonimy określające upośledzenie funkcji poznawczych, a także tych związanych z myśleniem, orientacją, komunikacją, zdolnością właściwej oceny sytuacji oraz planowaniem przyczynowo-skutkowym. Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem. Najczęściej dotyczy osób po 65 roku życia. Obecnie w grupie osób w wieku pomiędzy 65-75 rokiem życia zachorowalność wynosi ok. 1-3%. Z kolei wśród osób powyżej 80 lat – 21-47% i statystycznie znacznie częściej dotyka kobiety. Diagnoza często jest trudna do zaakceptowania nie tylko przez samego chorego, ale również przez jego rodzinę. Ważne jest, aby jak najszybciej strach i niepewność zamienić w działanie ponieważ terapia wdrożona we wczesnym stadium choroby może znacznie złagodzić jej przebieg.

W takim razie jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Przede wszystkim pamiętajmy, że Alzheimer jest chorobą podstępną. W początkowej fazie zauważamy jedynie krótkotrwałe zaburzenia pamięci bieżącej. Bardzo często są one ukrywane, lub bagatelizowane, tłumaczone roztargnieniem, spadkiem ciśnienia, czy niewyspaniem chorego. Początkowo są to nie tylko problemy z koncentracją czy skupieniem uwagi, ale też kłopot ze znalezieniem właściwego słowa w rozmowie, zapominanie nazwisk, imion lub dat. Są to objawy nieswoiste, które można przypisać również depresji, nadmiernemu stresowi czy po prostu zmęczeniu. Postępująca choroba coraz bardziej dezintegruje pamięć chorego, a także prowadzi do zmian osobowości. Może ona diametralnie zmienić usposobienie pacjenta – z łagodnej i miłej osoby może stać się nieprzyjemna czy wręcz agresywna. Amerykańskie Stowarzyszenie Chorych na Alzheimera na liście symptomów tej choroby wyszczególnia również zaburzenia planowania oraz rozwiązywania problemów związanych z typowymi domowymi czynnościami, problemy z orientacją oraz zaburzenia wzrokowo-przestrzenne. Często zauważyć można również problemy z mówieniem, pisaniem, wahania nastroju, wycofanie z życia towarzyskiego czy utratę dotychczasowych zainteresowań. Zatem poobserwujmy naszych bliskich, którzy są w starszym wieku. Jeśli chociaż kilka objawów zgadza się z powyższą listą zabierzmy taką osobę do specjalisty. Neurolog lub psychiatra po zbadaniu chorego postawi odpowiednią diagnozę i zaleci leczenie. Dodatkowo, lekarz może zlecić badanie neuroobrazowe ośrodkowego układu nerwowego, które pozwoli wykluczyć inne możliwe przyczyny zaburzeń, a badaniem neuropsychologicznym doprecyzować stopień zaawansowania choroby.

W jaki sposób możemy pomóc osobie chorej na Alzheimera ?

Obecnie skupiamy się jak najdłuższym zachowaniu samodzielności chorego poprzez spowolnienie przebiegu choroby i złagodzeniu jej objawów. Odpowiednio dobrane leki, odżywianie, rehabilitacja oraz zmiana nawyków pozwala na poprawę stanu zdrowia. Podstawą leczenia chorych na Alzheimera jest leczenie kompleksowe. Ważna jest również systematyczność w przyjmowaniu leków. Zmianie powinna ulec również dieta. Właściwe jest zrównoważone odżywianie, nie powinno zabraknąć warzyw, owoców, ryb, produktów zawierających błonnik, witaminę C, jak również nienasycone kwasy tłuszczowe. Wskazane są także dobrane przez lekarza specjalistę, odpowiednie preparaty odżywcze. Wspomagają one tworzenie i funkcjonowanie połączeń synaptycznych w mózgu oraz poprawiają pamięć we wczesnej fazie choroby. W tej chorobie szczególnie ważne jest poczucie niezależności. Chory powinien mieć zapewnione treningi pamięci, treningi samoobsługi, codzienną gimnastykę oraz kontynuowanie zainteresowań. Dzisiejsi seniorzy nadal korzystają z telefonu komórkowego, komputera, dużo czytają, rozwiązują krzyżówki co ma zbawienny wpływ na ciągłą stymulację mózgu. Wskazane jest zachęcanie chorego do podejmowania działań wymagających koordynacji wzrokowo-ruchowej. Poza domem chory może uczestniczyć w psychoterapii lub terapii zajęciowej – ważne jest aby pacjent jak najdłużej funkcjonował w życiu codziennym .

Wynika z tego, że osoba z chorobą Alzheimera wymaga nadzoru co znacznie utrudnia połączenie życia rodzinnego z zawodowym. Gdzie zatem możemy szukać specjalistycznego wsparcia w opiece nad naszym bliskim chorym?

Jeżeli nie mamy możliwości lub odpowiedniej wiedzy aby zająć się chorą osobą najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów. Nie zapominajmy, że każda osoba wymaga indywidualnego podejścia i innego sposobu opieki. Często wystarczy wynajęcie opiekunki do domu na kilka godzin, kiedy sami jesteśmy w pracy i nie mamy z kim zostawić chorego. Taka osoba opiekująca będzie wsparciem w codziennych czynnościach dla naszego seniora. Istnieją także placówki zapewniające codzienną kompleksową pomoc dedykowane chorym na chorobę Alzheimera. Ośrodki tego typu posiadają grono specjalistów, którzy wspólnie planują i realizują opiekę nad chorymi. Poprzez indywidualne podejście personelu pobyt w tego typu ośrodkach zapewnia choremu wysoką jakość opieki i bezpieczeństwo. Z kolei dzięki odpowiedniej stymulacji pozwalają zachować aktywność i funkcjonowanie w grupie , co w przypadku choroby Alzheimera jest niezwykle istotne, ponieważ daje szansę na dłuższe samodzielne funkcjonowanie osoby chorej. Wśród takich ośrodków z pewnością wyróżnia się Oddział Dzienny dla Seniorów w Centrum Medycznym Scanmed Multimedis w Krakowie przy ul. Armii Krajowej 5. Jako jedna z nielicznych tego typu placówek, zapewnia szeroki wachlarz zajęć terapeutycznych pozwalających usprawnić pamięć oraz wpływ na utrzymanie dobrej kondycji psychicznej. Placówka organizuje również zajęcia dla seniorów, które pozwalają uczestnikom na wyrażenie uczuć za pomocom działań kreatywnych.

***

Grupa Scanmed Multimedis jest od ponad 10 lat liderem w tworzeniu pełnoprofilowej prywatnej opieki medycznej w Polsce. W ramach Grupy, Pacjentom świadczone są kompleksowe usługi medyczne – od konsultacji lekarskich, poprzez diagnostykę, badania analityczne, transporty medyczne i wizyty domowe, aż po leczenie szpitalne. Grupa świadczy usługi medyczne w 18 miastach w Polsce, oferując usługi w ramach 35 wielospecjalistycznych centrów medycznych, sieci ponad 650 placówek partnerskich i pełnoprofilowego Szpitala św. Rafała w Krakowie.

 

Aby dowiedzieć się więcej o działalności Grupy, odwiedź stronę: www.scanmed.pl

 

Kontakt dla mediów: Żenia Karona, tel. 500 114 401, e-mail: zenia.karona@scanmed.pl